Zgodnie z przewidywaniami, nowym ministrem został Stanisław Kalemba z PSL.

Premier uznał za potwierdzoną gotowość Kalemby do podjęcia działań oczyszczających w resorcie i do zakończenia podjętych prac nad dochodowością i rachunkowością dla rolników.

Premier poinformował też o o odwołaniu dwóch wiceministrów rolnictwa (ich nazwiska będą podane jeszcze dziś) i dyrektora generalnego.

Taśmy Serafina zostaną potraktowane poważnie - zapewnił premier. Nepotyzm nie ma jednej barwy partyjnej i premier zapowiedział działania zmierzające do ograniczenia nepotyzmu w państwie. We wrześniu premier poinformuje o legislacyjnych i organizacyjnych przedsięwzięciach, jakie podejmie w tym kierunku.

Również Waldemar Pawlak uznał, że Kalemba sprosta zadaniom polegającym na oczyszczeniu. Podkreślił, że muszą być opracowane czytelne ścieżki obsadzania i zwalniania stanowisk. Bardzo ważne jest wchodzenie rolników do ogólnych zasad rozliczania się podatkiem, ale nie można pozwolić na nowe obciążenia np. podatkiem katastralnym.

Premier nie powiedział, czy Elewarr będzie sprywatyzowany. Prywatyzacja nie jest jednak sposobem na wyleczenie z nepotyzmu - stwierdził Tusk. Zapowiedział audyt we wszystkich podległych mu spółkach i instytucjach, dotyczący obsadzania stanowisk i wynagradzania.

Jak informuje PAP, sześćdziesięcioczteroletni Kalemba w 1980 roku skończył studia na wydziale ogólnorolnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Z zawodu jest inżynierem rolnikiem. W 1970 roku rozpoczął pracę jako starszy inspektor w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie. W 1974 został zastępcą dyrektora Spółdzielni Kółek Rolniczych w Stęszewie i w Swarzędzu. W latach 1982-93 był prezesem Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Paczkowie.

W 1989 roku wstąpił do PSL-u. Dwa lata później został wybrany do Sejmu z listy PSL. Od tego czasu nieprzerwanie był posłem, zdobywając mandat we wszystkich kolejnych wyborach do Sejmu. W ostatnich wyborach w 2011 roku otrzymał 10 597 głosów.

Ma żonę i dwójkę dorosłych dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!