Dyrektor przypomniał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działa od 1 września. Przejął on wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych oraz część zadań Agencji Rynku Rolnego. Przyznał, że spięcie wszystkich zadań wymaga dużego wysiłku organizacyjnego. Struktura organizacyjna KOWR - to 5 pionów , 17 oddziałów terenowych i ok. 60 biur terenowych. W nowej instytucji pracuje ok. 2 tys. osób.

"Funkcjonujemy jako instytucja od trzech tygodni, więc chciałbym, aby organizacyjnie wszystkie sprawy zostały dopracowane, żeby KOWR był instytucją sprawną organizacyjnie. To są zadania, które chciałbym zrealizować do końca tego roku - dodał.

Wyjaśnił, że także chodzi o to, aby beneficjent, który przyjdzie do biura KOWR, musi być życzliwie i fachowo obsłużony, ale to nie znaczy, że wszystkie sprawy muszą być załatwione po jego myśli.

Jak mówił, KOWR został powołany po to, by zmieniać polską wieś i rolnictwo, a więc nie tylko będzie realizował dotychczasowe zadania przejętych instytucji, ale także ma odpowiadać na wyzwania przyszłości i stąd w KOWR powstał specjalny pion innowacji i rozwoju, który będzie zajmował się m.in. przygotowywaniem i realizacją projektów w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szef KOWR poinformował, że w ministerstwie rolnictwa jest opracowywana strategia zrównoważonego rozwoju rolnictwa. W październiku powinna być zatwierdzona przez kierownictwo resortu. Powstaje też Pakt na rzecz wsi i rolnictwa, w którym będą identyfikowane takie projekty.

Mam nadzieję, że pion innowacji i rozwoju wniesie coś nowego, jeżeli chodzi o zmiany na polskiej wsi. Będzie realizował takie projekty, które będą adekwatne do wyzwań współczesności. Takim projektem jest np. zbudowanie terminala przeładunkowego dla produktów spożywczych w jednym z portów morskich - zaznaczył Strobel.

Do najważniejszych zadań KOWR należy gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa. Strobel zauważył, że przez ponad rok obowiązuje ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, generalnie ustawa jest dobrze odbierana przez polskich rolników. Dzierżawa daje podobne możliwości jak własność, jeżeli chodzi o produkcję rolną. Jednocześnie jest to stosunkowo tania forma gospodarowania, zwłaszcza od czasu wprowadzenia rozporządzenie ws. stawek czynszu dzierżawnego. Te pieniądze, które rolnicy zaoszczędzą na zakupie ziemi, mogą wydać na inwestycje w gospodarstwie - tłumaczył.