- Powstanie stacji to zasługa prof. Franciszka Staffa, późniejszego rektora SGGW, który kierował tą stacją - powiedział koordynator konferencji partnerstwo na rzecz obszarów rybackich Paweł Walczyszyn.

Miejsce na lokalizację stacji nie było wybrane przypadkowo. Jak tłumaczył Walczyszyn, "to jest specyfika tego mikroklimatu, gleby i warunków, które wtedy uznano za najlepsze do hodowli karpia. - Gleba, otoczenie, brak zanieczyszczeń, no i przede wszystkim czysta woda z rzek. To było najważniejsze - podkreślił.

Jubileusz stacji obchodzony jest w ramach Święta Hodowców Ryb i Wędkarzy "Konecka Ryba". Pierwszego dnia imprezy uhonorowano założyciela stacji prof. Franciszka Staffa, nadając jego imię miejscowemu gimnazjum. Odsłonięto także pomnik... karpia królewskiego.

Podczas Święta Hodowców Ryb i Wędkarzy "Konecka Ryba" w Rudzie Malenieckiej można oglądać między innymi wystawę sprzętu rybackiego sprzed stu lat oraz poznać rozwój hodowli ryb na przestrzeni całego wieku.

Zorganizowano także konferencję dotyczącą partnerstwa na rzecz obszarów rybackich. Wśród organizatorów imprezy są trzy Lokalne Grupy Rybackie z terenu woj. świętokrzyskiego: "Miedzy Nidą a Pilicą" z Włoszczowy, "Świętokrzyski Karp" oraz "Jędrzejowska Ryba".

Święto "Koneckiej ryby" potrwa do niedzieli. Zaplanowano pokaz odłowu ryb. Nie zabraknie także występów grup muzycznych. Odbędzie się rywalizacja wędkarzy. W pobliskim Maleńcu będą walczyć o puchar starosty koneckiego.

Profesor Franciszek Staff to jeden z najbardziej znanych polskich ichtiologów. Urodził się w 1885 r. we Lwowie. Był bratem poety Leopolda Staffa. W latach 1907-11 studiował w Morskiej Stacji Zoologicznej w Trieście, gdzie pracował w Biologicznej Stacji Rybackiej. Był również absolwentem Uniwersytetu w Monachium oraz Pruskiego Instytutu Rybactwa w Friedrichshagen pod Berlinem. Zdobytą wówczas wiedzę wykorzystał, kierując pierwszą w Polsce stacją rybacką w Rudzie Malenieckiej. W latach 40. XX w. był rektorem SGGW. Zmarł w 1966 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!