W niedzielę 17 lutego w Rzeszowie przypomniano 32. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich między strajkującymi rolnikami a władzami PRL.

- Porozumienia byłyby niemożliwe, gdyby nie poparcie Kościoła katolickiego. Szczególną rolę odgrywał ówczesny ordynariusz przemyski abp Ignacy Tokarczuk, który od początku wspierał strajkujących, a w decydującym momencie protestu wysłał do nich swojego biskupa pomocniczego Tadeusza Błaszkiewicza - powiedział Krzysztofiński.

W wygłoszonym w niedzielę wykładzie Krzysztofiński przypomniał m.in. kontakty abp Tokarczuka z niezależnym ruchem chłopskim w latach 70., jego wsparcie strajków chłopskich w 1981 r. oraz pomoc dla podziemnej Solidarności Rolników Indywidualnych w latach 80. - SB przez cały czas przypisywała mu decydującą rolę w działalności niezależnego ruchu chłopskiego - zaznaczył historyk.

W strajku okupacyjnym w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych posługę duszpasterską pełniło 38 duchownych diecezji przemyskiej. Krzysztofiński zacytował raport jednego z agentów SB, według którego "strajk rozleciałby się dawno, gdyby nie religia, oprawa mszy, kazania oraz niechęć do przeszłości".

W opinii historyka postawa abp Tokarczuka była "pochodną jego drogi życiowej". - Zaangażowanie wynikało z faktu, że był synem rodziny chłopskiej spod Zbaraża. Był opozycyjnie nastawiony do komunizmu, który świetnie znał i rozumiał - podkreślił.

W niedzielę po mszy w rzeszowskiej farze m.in. uczestnicy strajków z 1981 r., związkowcy NSZZ "Solidarność" RI, parlamentarzyści złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

O wpół do pierwszej w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL. Podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych o 6.00 rano 20 lutego.

Oba dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były czwartym i ostatnim - po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju - porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81.