Święta Bożego Narodzenia są szczególnie wpisane w polską tradycję narodową. Gasną waśnie, spory, a ludzie odnoszą się do siebie życzliwie i z sympatią. Atmosfera polskiej Wigilii jest jedyną i niepowtarzalną. Życzę Państwu właśnie takiego rodzinnego, pełnego ciepła spotkania przy świątecznym stole. Życzę, aby nie zabrakło miłości i życzliwości, aby był to czas przemyśleń i refleksji. By w coraz bardziej skomercjalizowanym świecie znalazło się miejsce na zastanowienie, wyhamowanie w codziennym pędzie i przypomnienie sobie samej istoty tych Świąt.

Mijający rok nie był łatwy dla rolników. Pomimo swojej ciężkiej pracy i wysiłków w dalszym ciągu nie otrzymują godziwej zapłaty za swoją pracę. Jednak całoroczna aktywność na różnego rodzaju unijnych forach stopniowo przynosi zrozumienie rolniczych problemów. Nie ma jeszcze solidarnościowej Wspólnej Polityki Rolnej, w której wszyscy rolnicy byliby traktowani jednakowo. Jestem jednak przekonany, że sytuacja ta powoli zacznie się zmieniać. 

Wkrótce też czeka nas Nowy Rok. Życzę Państwu, aby jak najwięcej spośród tych nowych, 365 dni miało coś z wigilijnej atmosfery, aby życzliwość i współpraca była na co dzień, nie tylko od święta.

Wszystkim zaś rolnikom życzę ponadto łaskawości aury i pomyślnych plonów.

Marek Sawicki

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Życzę wszystkim polskim rolnikom błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego, lepszego 2009 roku. Chcę wierzyć, że obecna, zła sytuacja w polskim rolnictwie ulegnie poprawie. Mam nadzieję, iż wszyscy, od których zależy rozwój polskiej wsi, będą potrafili wznieść się ponad partykularne, partyjne interesy dla dobra Polski i Polaków w Zjednoczonej Europie i w świecie.