Wiele gatunków ptaków wodnych, błotnych i siewkowych, dla których Ujście Warty jest jedną z największych ostoi w Środkowej Europie, może egzystować na obszarach wodnych, otoczonych rozległymi łąkami i pastwiskami.

Na tych terenach ptaki żerują i prowadzą lęgi. Uchronienie łąk przed zarastaniem wyższymi roślinami jest możliwe głównie dzięki wypasowi zwierząt gospodarskich. Obecnie w Parku wypasanych jest ok. 3 tys. szt. bydła oraz 500 szt. koni.

"W pewnym sensie można powiedzieć, że krowy są miłośniczkami ptaków. Podobnie bowiem jak dwunożni miłośnicy przyrody, troszczą się one o skrzydlatych mieszkańców Parku Narodowego" - powiedziała Magda Mądrawska z Parku Narodowego Ujście Warty.

Rokrocznie jednym z gwoździ programu podczas "Święta Krowy" są wybory "Miss krowy". Konkurs na najładniejszą krowę w Parku Narodowym Ujście Warty jest skierowany do rolników, wypasających bydło w Parku i jego otulinie. Miss wybiera publiczność na podstawie zdjęć.

Podczas święta obędą się otwarte wykłady naukowe; m.in. na temat "Prymitywnych ras bydła i ich wykorzystanie w ochronie aktywnej" będzie mówił przedstawiciel "Pro-Natura" ze Szwajcarii. Wykładowca zaprezentuje specjalnie przywiezione z tej okazji dwa bawoły i dwie krowy rasy Galloway.

Dla śmiałków przygotowany zostanie konkurs dojenia krowy - z uwagi na bezpieczeństwo jego uczestników, niestety nie żywej, lecz jej fantoma. W ubiegły latach najlepsi potrafili w ciągu minuty udoić ponad pół litra mleka.

Podczas imprezy nie zabrakuje konkursów i zabaw dla najmłodszych. Będzie można odwiedzić stoiska z przetworami z mleka, przygotowanymi przez gospodynie, oraz obejrzeć wystawę przedmiotów użytkowych ozdobionych podobiznami łaciatej.

Czwarte już "Święto Krowy" odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 sierpnia), w siedzibie dyrekcji PN Ujście Warty w Charzynie, niedaleko Kostrzyna nad Odrą.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!