Konkursy, zabawy i inne atrakcje to oczywiście tylko pretekst do tego, aby zwrócić uwagę na potrzebę aktywnej ochrony siedlisk łąkowo-pastwiskowych, które stanowią dogodne miejsce do bytowania ptaków wodnych i błotnych. Ochrona aktywna – jak sama nazwa wskazuje – polega na podejmowaniu aktywnych działań zmierzających w tym przypadku do tworzenia siedlisk dostosowanych do potrzeb ptaków wodnych i błotnych. Najbardziej sławni skrzydlaci mieszkańcy Parku Narodowego „Ujście Warty” preferują łąki z niską trawą. Aby takie siedliska utrzymać w odpowiedniej kulturze agrarnej niezbędny jest regularny wypas pastwisk i koszenie łąk. Dlatego też żywa, łaciata „kosiarka do trawy” jest sprzymierzeńcem człowieka w ochronie ptaków i stała się jej symbolem.

Jakie atrakcje czekały na świętujących w tym roku?

Po raz kolejny wybieraliśmy najpiękniejsza krowę wypasana w Parku Narodowym „Ujście Warty” i jego otulinie. Emocji było wiele, a zdania bardzo podzielone. Jedni uważali, że najpiękniejsze są nieco egzotyczne w krajobrazie polskiej wsi, krowy ras Limusion, Simentaler, Hareford, o umaszczeniu brązowawym i rudawym. Inni byli zdania, że polska krowia miss powinna zachwycać czernią i bielą swych łat. Za najpiękniejszą wśród łaciatych piękności zgromadzeni w Chyrzynie goście uznali krowę należącą do pani Czesławy Galińskiej z Kostrzyna. Drugie miejsce zdobyła krowa pana Jacka Cieślińskiego a trzecie miejsce należało do krowy pana Tomasza Pośledniego. Jak co roku jury przyznało nagrodę specjalną. Tegoroczną otrzymała krowa należąca do Oliwii Matkowskiej.

Jaką krowę łatwiej wydoić: prawdziwą czy sztuczną?

Malowanie Krowiej łąkiki

Autor: Maciej Mazurczak

Opis: Malowanie krowiej łąki

Zarówno osoby, które na co dzień doją krowy, jaki i ci, którzy czynią to sporadycznie, chętnie stają do rywalizacji, która na celu ma wyłonienie najlepszego dojarza roku. Konkurs rokrocznie dostarcza wielu emocji. Zdania na temat dojenia krowy na łaciatym fantomie są różne: jedni mówią, że to trudniej, bo gumowe wymię jest twarde i trzeba mieć więcej siły, aby taką sztuczną krowę wydoić, inni twierdzą, że to bezpieczniej – bo taka Mućka wszystko przetrzyma.