Zorganizowana w dniach 29-30 sierpnia impreza przyciągnęła uwagę wielu rolników. Odwiedzili ją nie tylko mieszkańcy okolic Opalenicy, ale także z innych rejonów kraju.

Gospodarze postarali się o pokazanie prawie wszystkich odmian ziemniaka, jakie są dostępne na rynku. Była wystawa maszyn i pokaz pracy kombajnów. Nie zabrakło firm nawozowych i chemicznych bez których trudno się obejść przy uprawie tej rośliny.

Pod patronatem Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin zorganizowano cykl wykładów poświeconych hodowli i uprawie ziemniaka. Ich zwieńczeniem była dyskusja na temat możliwości ożywienia branży i stworzenia warunków do rozszerzenia areału jego uprawy. Sporo uwagi poświęcono możliwościom wykorzystania odpadów ziemniaczanych. Aż 30 proc. ziemniaków jadalnych nie osiąga parametrów handlowych – zauważył w swym wystąpieniu dr Wojciech Nowacki z IHAR O/Jadwisin. Można je z powodzeniem wykorzystać do produkcji biopaliw. Osiągnie się przy tym poprawę opłacalności produkcji ziemniaków, bo na dzisiaj producent nie bardzo wie co zrobić z zatrzymywanym w gospodarstwie wysortem. Kłopotu nie mają tylko ci którzy jednocześnie chowają bydło.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!