PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Świętokrzyski Piknik Zbożowy

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 26-09-2012 09:51

Tagi:

Prażucha, bułeczki orkiszowe i kasza jaglana robiły wczoraj furorę na trzecim Świętokrzyskim Pikniku Zbożowym. Rolnicy przypomnieli stare gatunki zbóż, a konsumenci mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw.W pikniku, zorganizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach, uczestniczyło kilkaset osób. Swoje wyroby pokazywali rolnicy, piekarze, gospodarstwa agroturystyczne. Podczas imprezy można było się np. dowiedzieć, jak przygotować sałatkę z ziaren pszenicy i dlaczego warto jeść orkisz.

- To zboże ma podobne właściwości do pszenicy, ale ziarno pozostaje w łusce, przez co ma więcej składników mineralnych. Jest też zdrowsze, bo przez wiele lat było zapomniane i nie jest zmodyfikowane przez naukowców - przekonywali właściciele gospodarstwa ekologicznego Ekorab z Jasienia Bogdan i Elżbieta Chara, którzy na miejscu piekli chleb i bułki orkiszowe.

Wiele osób próbowało kaszy jaglanej, zdrowszej i delikatniejszej niż pszenna czy jęczmienna. Serwowano także pieczywo z dodatkiem bezglutenowej mąki z prosa. Dużym powodzeniem cieszyła się pokraszona skwarkami prażucha, czyli zagotowana i odparowana do konsystencji klusek mąka pszenna na wodzie - potrawa popularna na świętokrzyskiej wsi jeszcze 50 lat temu.

- Piknik zbożowy organizujemy w regionie już po raz trzeci. Ma on przekonać przede wszystkim konsumentów, że to co można kupić w gospodarstwach agroturystycznych, małych piekarniach specjalizujących się w tradycyjnych wypiekach czy bezpośrednio u rolnika, jest ekologiczne i zdrowsze niż produkty z supermarketów - powiedział prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla.

Powierzchnia gospodarstw rolnych w regionie świętokrzyskim wynosi ponad 578 tys. hektarów, z czego około 390 tys. ha jest wykorzystywana pod uprawy zbóż. Najczęstsze gatunki to pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenżyto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!