PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Świętomięs Polski na spadające spożycie mięsa

Świętomięs Polski na spadające spożycie mięsa

Autor: PAP

Dodano: 27-08-2014 10:27

Polacy jedzą coraz mniej mięsa, a sytuację branży mięsnej pogarsza rosyjskie embargo i ASF. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy oraz Związek Rzemiosła Polskiego zabiegają o pobudzenie krajowego spożycia organizując IV Świętomięs Polski w Lublinie."Świętomięs" rozpocznie się 30 sierpnia w sobotę o godz. 12.00 konferencją na lubelskim zamku nt. rozwoju branży mięsnej od momentu wstąpienia Polski do UE. Impreza potrwa do niedzieli 31 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się, że w dwudniowym festynie na Podzamczu będzie uczestniczyć kilka tysięcy osób.

Jak zauważył prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Janusz Rodziewicz, Świętomięs to największa tego typu impreza w kraju. Jego zdaniem, pobudzenie krajowego spożycia jest szczególnie ważne w sytuacji rosyjskiego embarga i wstrzymania importu wieprzowiny przez wiele krajów ze względu na wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Zaznaczył, że na rynku krajowym konkurencja się jeszcze zwiększyła i takie imprezy jak Świętomięs ma pokazywać różnorodność i dobrą jakość polskich wędlin.

Inicjator "Świętomięsa" Jacek Marcinkowski przypomniał, że poprzednie festyny odbyły się w Poznaniu, Chorzowie i Trójmieście, gdzie spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez miejscowych konsumentów.

Jak mówił, takie imprezy są potrzebne, bo stale trzeba przekonywać konsumentów do jedzenia mięsa, tym bardziej, że w ostatnich latach modny stał się wegetarianizm czy weganizm.

W ostatnich latach spożycie mięsa spada. W 2013 r. statystyczny Polak zjadał 68,1 kg mięsa w ciągu roku, ale w 2007 r. spożycie wynosiło 77,6 kg. Zmienia się także jego struktura. Jemy coraz więcej mięsa drobiowego, a zwłaszcza kurczaków, ale znacznie mniej niż kilka lat temu spożywamy wołowiny i wieprzowiny. W ubiegłym roku mieszkaniec naszego kraju skonsumował średnio 36,5 kg wieprzowiny, 1,5 kg wołowiny i 27,3 kg drobiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Der 2014-08-31 15:05:47
    "stale trzeba przekonywać konsumentów do jedzenia mięsa, tym bardziej, że w ostatnich latach modny stał się wegetarianizm czy weganizm" - no ale to chyba dobrze, że ludzie zaczynają się interesować zdrowym żywieniem?
  • mięsożerca 2014-08-27 19:20:53
    Wołowina jest bardzo droga i to zapomniane BSE czające się gdzieś w bebechach bydła...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!