PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szacują straty powodowane przez dziki

Szacują straty powodowane przez dziki

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 19-09-2014 11:12

Tagi:

Już kolejny sezon dużym problemem w uprawach, zwłaszcza kukurydzy, są dziki. Wyrządzają one poważne straty, a walczyć z nimi nie jest łatwo.Rolnicy narzekają, że pozbycie się dzików nie jest proste. Mimo że próbują odstraszać tę zwierzynę leśną różnymi sposobami, to się im nie udaje. Liczą na odstrzał, ale populacja dzików jest ostatnio bardzo liczna i trudna do zlikwidowania.

Dziki pojawiają się przeważnie na polach położonych blisko skraju lasu. Lubią kukurydzę, ale też ziemniaki. Na Podlasiu tej pierwszej uprawy jest wyjątkowo dużo i dużo jest też samych zwierząt.

Podlaska Izba Rolnicza poinformowała, że w kontekście ostatnich protestów rolników mających na celu likwidację skutków wynikających z nadmiernej populacji dzików, rozpoczęły prace zespoły do spraw oceny rozmiaru szkód wyrządzanych przez te zwierzęta na terenie całego województwa.

Od kiedy trwa szacowanie strat? Prace zaczęły się już od 15 września i mają potrwać do 26 września. Zespoły pod przewodnictwem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego z udziałem przedstawicieli Izb Rolniczych i samorządu terytorialnego mają za zadanie zrobienie zestawienia rozmiarów szkód wyrządzonych przez dziki z podziałem na gminy i powiaty, a także wychwycenie różnic pomiędzy wartością faktycznej szkody wyrządzonej w uprawach rolnych, a wartością szkód proponowanych przez koła łowieckie.

O czym muszą pamiętać rolnicy? Po pierwsze koniecznie muszą zgłaszać powstałe szkody do właściwych kół łowieckich. Po drugie powinni zgłosić się do powiatowych zespołów, które działają przy Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, izbach rolniczych czy urzędów gminy, aby przekazać im informacje na temat problemów w uprawach. Po trzecie rolnicy powinni wiedzieć, że mogą kierować pozwy do sądów w sytuacji, kiedy wartość odszkodowania znacznie odbiega od faktycznej jej wartości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • w-40 2014-09-21 21:24:45
  @ rolnik adam bronią śrutową nie wiele zdziałasz , tu najlepszy był by automat kulowy .
 • pablo 2014-09-21 20:13:04
  1ha kukurydzy 1/3 zniszczona przez dziki mimo zabezpieczeń zwrot od myśliwych 200zł śmiechu warte
 • rolnik adam 2014-09-19 22:00:19
  uwazam ,ze kazdy rolnik powinien miec prawo posiadania przynajmniej broni srutowej i chronic swoich upraw
 • arszczecin 2014-09-19 18:51:10
  Czekam na brak zainteresowania myśliwców szacowaniem. Jakiegoś jeepa, o bmw x6 pozyczy qq, z przodu kły od tura i dzida. skupkować. oddać do bakutilu. Ni ma problemu.
  @grzegorz. z bronią to kłusownictwo. Jak się nadzieje na kła , to przypadek
 • Hegemon 2014-09-19 14:45:43
  Heh jak dalej tak będzie z dzikami to ludzie zaczną robić samopały jakieś żeby pozbyć się tego bo pogłowie jest ogromne, zniszczenia jeszcze większe a rekompensaty śmieszne...
 • grzegorzsoł 2014-09-19 14:37:06
  A kto doprowadził do tak licznego pogłowia? Dajcie nam broń to sami zredukujemy stan dzików do odpowiedniego pogłowia (po 2 szt w każdym zoo wystarczy)
 • sceptyk 2014-09-19 12:37:36
  Państwo nie da obywatelom broni bo może obywatel broń wykorzystać przeciwko państwu (władzy). Generalnie władza uważa obywateli za kretynów, którzy mogą zrobić krzywdę sobie i innym posiadając broń. Moim skromnym zdaniem masz ha to i masz prawo chronić własne plony przed zwierzyną, która jest własnością skarbu państwa.
 • moje pole to mój ostrzał 2014-09-19 11:59:26
  Sceptyk. Nie będzie chętnych hobbystów weźmiemy broń w swe dłonie.
 • sceptyk 2014-09-19 11:33:45
  Ciekawe kto będzie płacił te odszkodowania jak koła łowiecki będą padać jeden po drugim?. Ciekawe kto będzie realizował zwiększone odstrzały dzików jak nie będzie myśliwych? Najpierw państwo zaostrza warunki odstrzału dzików a potem na siłę zmusza myśliwych do redukcji populacji dzików.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!