PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Szajka wyłudzała unijne dopłaty. Pomagali im pracownicy ARiMR

Szajka wyłudzała unijne dopłaty. Pomagali im pracownicy ARiMR Członków grupy zatrzymano na terenie powiatu łęczyckiego. foto: Policja

Policjanci z wydziału do walki z korupcją komendy wojewódzkiej w Łodzi zatrzymali 11 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa ta miała wyłudzić ponad 11 mln zł unijnych dopłat.



Grupę tworzyły osoby i podmioty prawne z terenu powiatu łęczyckiego, oraz byli już pracownicy oddziału ARiMR w Łęczycy, których zadaniem była pozytywna weryfikacja składanych również za pośrednictwem „słupów” wniosków o unijne wsparcie. Szajka działała od 2011 do 2017 roku, zaś wyłudzone dopłaty dotyczyły gruntów w powiatach: łęczyckim, kolskim, wielkopolskim i zgierskim. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy.

Według policji, członkowie grupy występowali do agencji o dopłaty za działki, na których w ogóle nie było upraw, za grunty cudze i takie, które już objęto wnioskami. Dzięki kontaktom z urzędnikami w przypadku zakwestionowania wniosku, był on wycofywany lub podmioty wymieniały się działkami, aby zachować ciągłość procedur. Urzędnicy Agencji cały czas „pilotowali” sprawy, tak żeby doszło do wypłaty dofinansowania. W przypadku planowanych kontroli urzędnicy informowali beneficjentów, którzy mogli podjąć określone kroki i uniknąć przykrych konsekwencji.

Urzędnicy pomagali również w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali określone dane, aby dokumenty nie zostały zakwestionowane. Beneficjenci dzięki informacjom z agencji posiadali wiedzę, które działki nie zostały jeszcze objęte wnioskami o dotacje. Wówczas, często bez wiedzy ich właścicieli, występowali o dopłaty. Chodziło przede wszystkim o dopłaty rolnośrodowiskowe, ale nie tylko.

Pozyskane nielegalnie środki trafiały na jedno z kilkunastu kont. Pieniądze były inwestowane w nieruchomości, maszyny rolnicze i traktory. W skali roku członkowie grupy nabywali lub wymieniali się nawet kilkunastoma działkami. Śledczy starają się zająć zgromadzony w nielegalny sposób majątek.

Prokuratura zdecydowała o zatrzymaniu 11 członków przestępczej grupy. Podejrzani w wieku od 28 do 67 lat usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

  • małorolny 2018-04-10 07:14:03
    Ale odkryli aferę... Pogratulować sukcesu. Takie wałki są robione od pierwszego dnia wypłat dotacji. Do ukrzyżowania jest tysiące urzędników, polityków i "beneficjentów".
  • sz 2018-04-09 09:08:33
    Od 2011, tak też sie mówi. Po wstrzymaniu rewaloryzacji w arimr niektórzy pracownicy zaczęli sobie radzić... Kredyty trzeba spłacać a spadek wartości pensji o 30 % dał się we znaki. W wielu biurach tak jest.Dopóki ktoś na górze nie zrozumie, że nie można płacić urzednikom w arimr z "dostępem" do takiej kasy jak na kasie w biedronce pewnie nic się nie zmieni.
  • rolnik skazany na selekcje 2018-04-08 21:21:30
    a na wsi to (...) nie ma opłat pieniądze same przychodzą nie trzeba karmić zwierząt żyją (...) powietrzem zboże tylko się sprzedaje nie trzeba siać pryskać nawozić kosić to samo ziemniaki (...) najlepiej jakbym obrane sprzedawał bo to przecież można rączki pobrudzić mam swoją rafinerie elektrownie i (...) kopalnie i (...) nie byłem nigdy na wczasach bo nie mam pieniędzy bo trzeba inwestować a to w budynki a to w ziemie i w środki produkcji a ty (...) leżysz co roku i wygrzewasz jaja a ja (...) nie mam świąt ani urlopu a ty nie masz pojęcia o prowadzeniu gospodarstwa ty możesz zmienić prace z dnia na dzień a na moje gospodarstwie pracowali rodzice dziatkowie i mam to przekreślić jak to jest całe moje życie bo nasi politycy i unijni mają nas w (...) a twoja zazdrość to podłość i obłuda a to że większość cierpi przez takich kombinatorów to przykleja się łatke wszystkim rolnikom bo ludzka zazdrość bierze emocje jestem zły że muszę to dzierżyć też mam troje dzieci uczących i nie dostaje na nich złotówki co z tego że obracam forsą jak zysku tyle co w pysku masz pensje co miesiąc a zanim coś wyprodukujemy to trzeba czasu byk rośnie dwa lata tucznik zależy od cyklu produkcji maliny truskawki itp ile wiesz
  • Kruger2005 2018-04-08 20:51:07
    Ten pan o niku zły niech powie ile godzin w tygodniu pracuję. Panie sobota i niedziela dla rodziny. Ja nam połowę rodziny która pracuje na wsi i połowę w mieście. Ci z tej połowy z miasta nigdy nie zamienili by się na wieś
  • rolniczka 2018-04-08 15:05:28
    Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że wśród zatrzymanych jest były poseł Samoobrony i jego brat - obecny wójt jednej z gmin w powiecie łęczyckim.
  • miastowy 2018-04-08 14:57:56
    Jak zły pisze idź do miasta i przeżyj za 2000 plus pensja żony 1800 i 4 osoby na utrzymaniu. Wszystko trzeba kupić, czynsz zapłacić, plus rachunki. a są tacy co mają mniej. Zapraszam.
  • rolnik skazany na selekcje 2018-04-08 13:04:26
    zły pieniądze publiczne są w rządzie w sejmie w budżetówce w parlamencie europejskim UE przed wejściem do unii kg tucznika kosztował 5 zł pszenica 800 zł tona itp. a śrrodki do produkcji wzrosły 100 procent więc powiedz jak mamy gospodarzyć jeśli uprawiasz coś i nie masz gwarancji cenny np.maliny rok 2016 -7,50 zł kg 2017 -4,50 zł kg to jest jak gra lotto nie wiesz co produkować bo nie ma pewnego rynku z ceną która zagwarantuje jakąś opłacalność pokaż mi jakąś gałąz rolnictwa która jest dochodowa i możesz zaplanować z nią przyszłość no chyba że rolnictwo ekologiczne
  • Zły 2018-04-08 08:41:03
    Gdzie są publiczne pieniądze, zawsze będa wyłudzenia. Socjalizm z Brukseli ma sie dobrze. Szkoda, że mi mi nie chcą dopłacic do zakupu nowego samochodu, którym chcę dojeżdżać do pracy. Wszak podróż w komfortowych warunkach (ogrzewanie, klima, miła muzyczka) lepiej wpłynie na moja wydajność w pracy! A do mojego trawnika czemu nie chca mi dopłacać? Wszak hoduje tu zagrozone gatunki: nornice, krety, dżdżownice. We łbach sie chłopstwu poprzewracało do wstania rano z łóżka chcieli by dopłaty. Jak sie ni opłaca bez dopłaty, sprzedac i zapraszam do miasta, krainy "miodem i mlekiem płynącej"! Nikt nikogo na siłę na wsi nie trzyma a opowieści, że "żywią i bronią" to dla wnuków na dobranoc zostawcie.
  • Biala Podlaska 2018-04-07 21:42:33
    Wszelkimi sposobami próbują zatuszować aferę z pobraniem gigantycznych nagród!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Rolnik bez ukladow 2018-04-07 20:20:37
    Spoko.ja wziolem kredyt z lini mr. Zmodernizowalem obore i wybudowalem zbiornik na gnojowice oraz dilos na kiszonke po 4 latach okazalo sie ze geodeta zle kiedys wymierzyl dzialki i czesc szamba oraz silosu stala na dzialce sasiada,zeby bylo ciekawiej jak sasiad sie otym dowiedzial wystapil do sadu o usuniecie budowli z jego dzialki,mimo ze mialem pozwolenie na budowe itd.sad nakazal mi rozbiórkę obiektow.Jakis zyczliwy doniosl do banku ze rozebralem to co budowalem z preferencyjnego kredytu,bank wypowiedzial mi umowe,agencja uznala ze wyludzilem publiczna kase i mosialem oddac odsetki za czas kredytowania w kwocie 15% bo kredyt mialem na 2%. I nikt nie chcial mnie sluchac kredyt byl wymagany w ciagu 30 dni plus odsetki ,na preferencyjnym kredycie jestem 700 tysi do tylu.