Ambasador Królestwa Niderlandów Marnix Krop był dziś gościem ministra Wojciecha Mojzesowicza. Ambasadorowi towarzyszył radca ds. Rolnictwa, Środowiska Naturalnego i Jakości Żywności Wounter Verhey.

Ambasador przedstawił historię dotychczasowej współpracy polsko–holenderskiej w zakresie rolnictwa. Główne kwestie poruszane podczas tej krótkiej wizyty dotyczyły m.in. reformy rynku owoców i warzyw. Ambasador wyszedł z inicjatywą spotkania i dyskusji na temat ewentualnej współpracy zrzeszeń producentów holenderskich z polskimi. Mówiono o sprawie kwot mlecznych. Holandia opowiada się za zniesieniem kwot mlecznych do 2015 roku, natomiast minister Wojciech Mojzesowicz opowiedział się za zwiększaniem kwot mlecznych o 5 proc. każdego roku przez najbliższe 4 lata, proporcjonalnie do liczby mieszkańców danego kraju. Omawiano także problemy dotyczące przeznaczenia środków na promocje poza granicami kraju.

Szef resortu rolnictwa mówił także o nierównych warunkach konkurencji rolników z krajów starej i nowej Unii. Zaznaczył, że polscy rolnicy czekają na wyrównanie wsparcia i chcą się poczuć w pełni europejskimi rolnikami. Dyskutowano również na temat możliwości sprzedaży gruntów holenderskim rolnikom zamieszkujących tereny polskie od początku lat 90.

Źródło: MRiRW

Podobał się artykuł? Podziel się!