Według najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wtorek rano stany alarmowe na rzekach przekroczone były w 17 miejscach, natomiast ostrzegawcze - w 25. - To, co było najgroźniejsze w tej sytuacji, jest za nami - zaznaczył Sienkiewicz na briefingu w RCB. - Wały wytrzymały, woda nie przelała się przez wał, co wcale nie oznacza, że to było łatwe - dodał.

Ocenił, że wysiłek 2,7 tys. strażaków, 450 policjantów, 300 żołnierzy nie poszedł na marne. Zarówno dobytek, jak i zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, zostały uchronione - powiedział. Jego zdaniem bez tego wysiłku skutki wezbrania rzek mogły być o wiele gorsze.

Zaznaczył, że jest jeszcze kilka trudnych miejsc na Lubelszczyźnie. W rejonie Opola Lubelskiego wały przeciwpowodziowe są mocno nasiąknięte wodą. Zabezpiecza je około 500 strażaków.

Sienkiewicz zapewnił, że Warszawa jest bezpieczna. - Woda będzie około metra poniżej poziomu z 2010 roku - powiedział. Apelował do warszawiaków, by nie spacerowali na wałach przeciwpowodziowych podczas wezbrania. Policja będzie zabezpieczała ten teren - poinformował.

Sienkiewicz podkreślił, że trwa szacowanie szkód, czym zajmują się starostowie i wojewodowie. Mają oni jak najszybciej zebrać dane, co pozwoli na szybkie udzielenie pomocy poszkodowanym - dodał.

Zdaniem Sienkiewicza ostatnie wydarzenia pokazały, że decyzja premiera Donalda Tuska o podporządkowaniu RCB Ministerstwu Spraw Wewnętrznych była słuszna i sprawdziła się w praktyce. Wyjaśnił, że dzięki temu skróciła się procedura podejmowania decyzji. Szef MSW dodał, że po raz pierwszy udało się zaplanować działania służb przed nadejściem fali. Podkreślił, że współpraca strażaków z policją, wojskiem i innymi służbami przebiegała sprawnie, podobnie jak z instytucjami cywilnymi.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich powiedział dziennikarzom, że są miejsca, w których "dalej toczy się bój", ponieważ wały są namoknięte i miejscami "galaretowate". Szef RCB poinformował, że trwają przygotowania na nadejście fali wezbraniowej w okolicach Płocka i Świniar.

We wtorek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, który dzień wcześniej wizytował odcinek Wisły od Sandomierza w dół rzeki - do Mazowsza, pozytywnie ocenił funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Według niego przed ostatnimi opadami deszczu służby podjęły dobre działania zapobiegawcze, były dobrze przygotowane siły i środki.