PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szefostwo PSL zadowolone z Pawlaka za negocjacje emerytalne

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 12-04-2012 23:56

Tagi:

Przepychanki z koalicjantem w kwestii emerytur przyniosły skutek.Rada Naczelna PSL "z wielkim uznaniem i aprobatą" oceniła działania szefa Stronnictwa Waldemara Pawlaka podczas negocjacji koalicyjnych dot. reformy emerytalnej. Ludowcy chcą, by równolegle z reformą przyjęte zostały rozwiązania wspierające kobiety.

"Rada Naczelna z wielkim uznaniem i aprobatą odniosła się do działań prezesa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka. W sposób szczególny pozytywnie oceniamy możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz działania zmierzające do poprawienia sytuacji kobiet" - mówił na konferencji prasowej szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Jak podkreślił opłacanie przez państwo składek na ZUS i KRUS za wszystkie kobiety podczas urlopu wychowawczego jest sprawą niezwykłej wagi. Zgodnie z porozumieniem między PO i PSL takie rozwiązania zostaną zaproponowane w osobnej ustawie.

Kalinowski przekonywał, że PSL przyczyniło się do kształtowania "lepszych rozwiązań dla ludzi" wraz z podniesieniem wieku emerytalnego.

Pawlak poinformował, że PSL chce "całościowego wprowadzania zmian", tak by rozwiązania dotyczące wsparcia dla kobiet zostały wprowadzone równolegle z reformą emerytalną.

Koalicjanci zgodzili się, że w przypadku ubezpieczenia w KRUS, przez okres urlopu wychowawczego, do 3 lat na każde dziecko, budżet państwa opłaci składki na ubezpieczenie społeczne rolników do KRUS (na analogicznych warunkach jak w przypadku zatrudnionych).

Również niezatrudnieni będą mogli mieć opłacane przez państwo przez 3 lata składki na ubezpieczenie społeczne. Bedzie też możliwość zawieszenia działalności gospodarczej (pozarolniczej) na okres urlopu wychowawczego do 3 lat na każde dziecko. W tym czasie budżet państwa opłacałby składki na ZUS.

Pawlak zdradził też, jaką propozycję w trakcie rozmów koalicyjnych przedstawiało PSL. Jak mówił jego ugrupowanie chciało, aby osoby bez pracy dostały emeryturę częściową w wysokości 70 proc. pełnego uposażenia, natomiast 30 proc. dostawaliby ci, którzy mają pracę.

"Byłoby to lepsze, bo jeśli osoba ma pracę, to nie musi tak bardzo się +podpierać emeryturą+, natomiast, jeśli nie ma pracy, to lepiej, żeby miała trochę wyższą emeryturę niż 50 proc." - ocenił.

Wicepremier przekonywał, że rozwiązania, które przygotował rząd z jednej strony odpowiadają na wyzwania cywilizacyjne, a z drugiej "respektują elementy wspólnotowe", bo dają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Pawlak ocenił też postawę "Solidarności", która - jego zdaniem - w tej sprawie postawiła na "protest i konfrontację". "To jest trochę utrata wiary w to, że można zmieniać świat w sposób pozytywny" - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że związkowcy będą mieli okazje spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem na posiedzeniu Komisji Trójstronnej i tam przedstawić praktyczne rozwiązania dotyczące reformy. Nie wykluczył, że na komisji dojdzie do powrotu do pomysłu emerytur częściowych w wysokości 30 proc. dla pracujących i 70 proc. dla bezrobotnych.

Zgodnie z ustaleniami między PO i PSL wiek emerytalny ma zostać podniesiony do 67. roku życia; na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat. Aby skorzystać z tego przywileju konieczne będzie wypracowanie stażu ubezpieczeniowego (składkowego i nieskładkowego): 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • regent 2012-04-15 20:34:11
  To jest "Hłyt marketingowy" bo zakładając że można pójść wcześniej na emeryturę o 2 lata za 50 % całości emerytury to równie dobrze można było by wiek wydłużyć o 1 rok a następny po 66 wypłacić (2x50 %) czyli 100 % emerytury czyli normalnie bez dzielenia emerytury jak obecnie proponują .Takie rozwiązanie od strony finansowej jest bez zmian więc wychodzi na to że wystarczy podnieść wiek o rok a nie o 2 lata ,mówienie że musowo pracować dłużej bo za mała składka jak się okazuje że wystarczy przez rok dłużej pracować .
  Przekręt polega na tym że rzekomy sukces "Mechanicznego" Waldka polega na tym że niby to wynegocjował lepsze warunki ale czy dostanie 400 zł /mies. na przeżycie to sukces ?Dla mnie to parodia .
 • małorolny dziad 2012-04-15 10:47:36
  Najpierw pogrzebali program rent strukturalnych teraz odkryli że za długo żyjemy to są fakty.A na te resztę głupot którymi karmią rolników to tylko idiota może się skusić i w to uwierzyć.
 • marek 2012-04-15 08:48:51
  Miało być 67 lat i jest, wiec z czego tu się cieszyć. To był jeden wielki cyrk, wszystko było ustalone wcześniej" chłopcy robiliśmy co mogliśmy , ale niestety nie udało się" To drwina, my wyborcy to wiemy panie Kalinowski
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!