PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Szkód łowieckich przybywa

W ostatnim czasie coraz więcej rolników skarży się na szkody w uprawach rolnych powodowane przez zwierzynę leśną taką jak m.in. dziki i sarny.



Problem start w uprawach, zwłaszcza roślin ozimych, z roku na rok jest coraz poważniejszy. Dotyczy całej Polski. Dzikiej zwierzyny łownej przybywa i przybywa skarg od gospodarzy, którzy informują o kolejnych zniszczonych uprawach.

Jedynie na terenie RDLP Szczecin występuje bardzo duża nadwyżka zwierzyny łownej. Samego jelenia jest o 2 tys. za dużo. Również zauważa się zwiększenie populacji daniela, którego do tej pory było bardzo mało - wynika z danych LIR.

Co na to koła łowieckie, które zajmują się odstrzałem zwierząt?

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska dyskutowano na ten temat. Niestety, jak informuje Lubuska Izba Rolnicza, podczas spotkania dało się zauważyć, że kołom łowieckim nie zależy na zwiększeniu rocznych planów odstrzałów w obawie, że mogą ich nie wykonać. Taka postawa zarządów kół może przełożyć się na wzrost szkód łowieckich w uprawach rolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

  • arszczecin 2012-11-22 20:33:05
    ominęłem właśnie 2 kabany na drodze, 3 ci pyskiem błoto z drzwi kierowcy mi usunął. myjka gratis
  • arszczecin 2012-11-07 12:12:29
    @ ROLNIK zapraszamy tu
    http://forum.farmer.pl/topic/1025-szkody-lowieckie/page__fromsearch__1
    zaloguj sie opisz swój problem
    będzie to bardziej czytelne , łatwo dostepne , bo pod artykułami gadamy raz tu raz tam i jak trzeba cokolwiek znaleźć to jest problem.
    a problem szkód jest zbyt duży aby go pominąć
  • ROLNIK 2012-11-07 11:57:56
    Kołom łowieckim nie zależy na zwiękrzniu liczby odstrzałw bo mogą nie zdążyć z wykonanem planu, moim zdaniem to tylko przykrywka do prawdziwych i utajonych ich intencji.Przytocze dane(na któte posiadam dokumenty) z okręgu łowieckiego w któreo skład wchodzi moje gospodarstwo rolne,dotyczy to danych liczbowych populacji sarny w latach na dzień 10 marzec danego roku :
    1989r-155szt,
    2007r-420szt.
    2008r.420szt.
    2009r.545szt.
    2010r.400szt.
    I co ciekawe? to to -że w roku 2009r,stan wynosił 545sz ubytków było 35szt. odstrzałów 94szt.na rok gospodarczy 2009/2010r. a w roku 2010r.400szt.Co po odjęciu dawało liczbę416szt. Stan liczbowy podawany w 2010roku jest 400szt. natomiast wykoty saren następują karzdego roku po podaniu stanu liczboeego na dzień 10 marca, wykoty sren polnych występują przeważnie w maju dnego roku.Wobec tego dlaczego nie została uwzględniona liczbw wykotów na rok 2010r. Z licby 545szt,saren ile powinno być młodego pokolenia z roku 2009na rok 2010?. przy załozeniu że jedna samica sarny w miocie jest w stanie wydać od jednej do trzech saren,to z liczby saren 545szt ile było zdolnych matek do rozrodu? załużmy że okoł 300szt, to średnio by było 1,1/2czyli pułtorej sarny, razy 300szt=450szt.więc gdzie są wykoty z całego roku gospodarczego 2009/2010r,kto mi na to odpowie?Jak myśliwemu udowodnisz którą zwierzynę nabył legalnie a którą przez kłusownictwo? JEŚLI JEST WIĘCEJ ZWIERZYNY W ŁWISKU TO ZAWSZE JEST MOŻLIWOŚĆ ŻE DA SIĘ Z CZEGOŚĆ UKUSOWAĆ I TO WSZYSTKO tu leży prawda w ilości populacji, a rolnicy niech cierpią oni i tak przed Sądami odszkodowania nie dostaną bo ciężko jest udowodnić w Sądzie dowodem że ta szoda zaistniała i że wsztstkie się spełnio warunki potrzebne do uzyskania odszkodowania.
  • grzegorzsoł 2012-11-06 22:43:25
    " kołom łowieckim nie zależy na zwiększeniu rocznych planów odstrzałów w obawie, że mogą ich nie wykonać" zawsze moga odstrzelić jakiegoś mysliwego barany liczą się potrójnie:))
  • arszczecin 2012-11-06 20:09:29
    jak gorzelniaka od samogonu. nie rozróżniasz to ty burzuj jestes.
    ja nie rozumiem jak można krewetki jeść przecież one też chcą żyć, co za człowiek plondruje siatkami ich naturalne środowisko
  • Johny_Bravo 2012-11-06 19:58:11
    Ja wódy nie pije ani kieliszka tylko piwo wyłącznie regionalne dobrej jakości.
    Wóda to dla mnie ściek i nie rozumiem jak to świństwo można pić(pijany po wódce byłem może 5 razy w życiu i nigdy więcej)
    Takie cwaniaczki u mnie całkiem niedawno nieźle się przejechali na samorobionej wódce..........
    Także szykuj dla mnie owoce morza i regionalne piwo ja też coś wezmę ze sobą....
  • arszczecin 2012-11-06 19:38:11
    ciapek z turem? hm tylko jak masz krokodyla no bo tego dzika trzeba jakoś złapać nie
  • arszczecin 2012-11-06 19:36:01
    JB, ja nie mam broni, nie miałem i nie będę
    jarki, jak będziecie jechać to tego gościa nie bierzcie, mięsa nie je a warzyw u mnie nie ma ;) a jak przyjedzie to i krowy mi policzy heh.
    dziką wieprzowinę zalatwie - badaną, 5 l gorzelniaka też :) - nie badany :), zapojka wasza, spanie w slomie, kurcze wczasy pod stodoła ;)
    sobota? zrobimy zbiorowke
  • jarki 2012-11-06 19:35:37
    mam ciapka z TUREM ;)
  • Johny_Bravo 2012-11-06 19:16:24