Udział w przetargach będzie mógł wziąć każdy hodowca. Wymagana będzie wyłącznie rejestracja oraz szkolenie, które ułatwi poruszanie się w internecie. Ich organizacją zajęły się już Izby Rolnicze.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: - sądzę, że to oferta przyszłościowa. Dzisiaj polski rolnik coraz bardziej korzysta z ofert internetu. Kupuje poprzez internet.

Dzięki aukcji, hodowcy będą mogli łatwiej sprzedawać tuczniki. Organizatorzy liczą na szczególne zainteresowanie rolników zrzeszonych w grupy producenckie. To zwiększy partie wystawianego żywca. Aukcja pozwoli hodowcom poznać rzeczywiste ceny skupu tuczników, które będą ustalane w wyniku wzajemnych negocjacji między grupami producentów rolnych a zakładami mięsnymi.

Tadeusz Blicharski Polski, Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: - wystąpiliśmy do wszystkich przetwórców, do wszystkich znaczących podmiotów skupujących żywiec rzeźny trzody w Polsce i mamy nadzieję, że jednak zrozumieją, że ta inicjatywa jest również dla nich dobra.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak na pojawienie się ofert sprzedaży żywca w internecie zareagują zakłady mięsne. I, czy taka forma kupna je zainteresuje. Branża mięsna zapowiada, że wiele zależy od ilości wystawianego towaru i oczywiście ceny.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!