Na tegoroczną ekspozycję złoży się sześć wydarzeń: Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra - Food, Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood, Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra - Tech, Międzynarodowe Targi Gastronomii Gastro Trendy, oraz Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi Smaki Regionów.

Część wydarzeń towarzyszących targom a także uroczystości otwarcia imprez zaplanowano na nadchodzący weekend.

Jak poinformowała Małgorzata Kolczyńska z Międzynarodowych Targów Poznańskich, wystawcy zaprezentują w Poznaniu ponad 100 nowych produktów, w tym gotowe wyroby spożywcze, nowoczesne technologie dla branży mięsnej, chłodniczej, ogólnospożywczej oraz opakowań dla przemysłu spożywczego.

- Ekspozycji wystawców towarzyszyć będzie wiele międzynarodowych, branżowych wydarzeń; wystaw, konkursów, prelekcji, kongresów i warsztatów. Targi odwiedzą handlowcy z największych sieci handlowych i kupieckich z całej Europy - poinformowała Kolczyńska.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazło się m.in. polsko-rosyjskie forum MSP branży rolno-spożywczej, warsztaty Food Design, w trakcie których uczestnicy będą projektować innowacyjny produkt lub usługę spożywczą, szkolenie poświęcone rozważnemu marketingowi w czasach kryzysu, warsztaty parzenia kawy czy warsztaty kanapkowe dla właścicieli barów kanapkowych.

Podczas targów ogłoszeni zostaną zdobywcy Kulinarnego Pucharu Polski. Wydarzenie to uznawane jest za najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w naszym kraju.

W półfinale kucharskie drużyny przygotują ciepłą przekąskę z fileta z sandacza ze skórą i świeżych borowików. Natomiast danie finałowe to potrawa z policzków cielęcych z mięsa dojrzewającego i świeżych raków. Zwycięzcy otrzymają nagrodę wysokości 15 tys. złotych i możliwość wzięcia udziału w szkoleniu w renomowanym zagranicznym instytucie kulinarnym.

Przeprowadzone będą też Mistrzostwa Polski Sieci Kawowych a także Mistrzostwa Polski Cup Tasters, które wyłonią najlepszego testera kawy w Polsce.

Swoją premierę w Poznaniu będzie miał projekt pn. Gastronomia na Obcasach. Jest to inicjatywa skierowana do kobiet z branży gastronomicznej, jego celem jest integracja środowiska na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, m.in. poprzez wymianę doświadczeń, profesjonalne doradztwo czy pomoc w udziale w międzynarodowych konkursach.