Mówienie otwarcie przez Marka Sawickiego o tym, że nie udało podnieść się dochodów rolników, przez wielu obserwatorów życia polityczno – gospodarczego, zostało odebrane, jako zabieg służący do kreowania dobrego wizerunku ministra.

Sawicki nie powiedział, jakie metody i sposoby, których użył do walki ze spadającymi dochodami rolników zawiodły. Nie powiedział też, co zrobi, żeby poprawić je w 2009 r.

Jakim zapamiętamy ubiegły rok? Miniony rok był rokiem wzrostu cen środków produkcji rolnej, które drożały w oszałamiającym tempie. Nawozy podrożały nawet o kilkaset procent. Ceny ropy także pustoszyły kieszenie rolników. Spadły ceny zbóż i mleka. Tańsze były jabłka w skupie. Na rynku wieprzowiny nie było tragedii, ale też nie wszyscy zdążyli odrobić straty z 2007 r.

Co najbardziej utkwiło nam w pamięci w minionym roku?  

W grudniu 2007 roku pojawiła się w naszym kraju ptasia grypa. Chorobę udało się opanować i już w styczniu zostały zniesione ograniczenia w produkcji drobiu. Drobiarze oszacowali, że z powodu wystąpienia tej choroby ponieśli wielomilionowe straty.

Od czerwca w Polsce trwała susza - dotknęła 1/3 polskich gmin, powodując ogromne straty. Najbardziej ucierpieli rolnicy z woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Rząd przyznał pomoc poszkodowanym.

Przez wiele miesięcy rozmawiano na temat reformy systemu ubezpieczeń rolnych. Projekt nowelizacji ustawy o KRUS, przygotowany przez resort rolnictwa i zakładający zróżnicowanie składek na KRUS, został przyjęty przez rząd i trafił do podkomisji, która ma się nim zająć na początku 2009 r.

STYCZEŃ

3.1. Pracownicy cukrowni Lublin i plantatorzy buraków pikietowali przed urzędem wojewódzkim w Lublinie przeciwko likwidacji cukrowni, zaplanowanej przez Krajową Spółkę Cukrową (KSC). Zamknięcie cukrowni było związane z unijną reformą cukru, która nakazuje krajom członkowskim zmniejszenie produkcji tego surowca.

9.1. Unijni eksperci weterynaryjni uznali, że ptasia grypa w Polsce jest już pod kontrolą, ale Bruksela do 16 stycznia przedłużyła zakaz eksportu drobiu z zagrożonych stref.

10.1. Pracownicy Cukrowni Łapy i plantatorzy pikietowali w obronie zakładu. KSC zaplanowała jego likwidację.

16.1. Wojewoda Warmińsko-Mazurski zniósł wszystkie strefy zapowietrzenia i zagrożenia, wprowadzone w związku z wystąpieniem w grudniu 2007 r. ognisk ptasiej grypy w tym regionie.