Święto stanowi kulminację żniw truskawkowych na terenie naszej Gminy – słynącej z uprawy tych owoców. Jest to święto podsumowujące zbiory tego szlachetnego i smacznego owocu. Gmina Buczek jest największym „zagłębiem truskawkowym” w regionie, dlatego święto wpisało się w tradycję miejscowości. W obchodach truskawkowego święto swój udział zapowiedział również wysocy rangą urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W programie imprezy zaplanowano miedzy innymi kiermasze handlowe, prezentacje fachowej literatury dla ogrodników, konsultacje ze specjalistami, konkursy, zawody sportowe, występy artystyczne, zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni. Ponadto w trakcie uroczystej zaplanowano wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie ,,Nalewka truskawkowa’’ oraz ,,Truskawka w obiektywie’’.

- Od wielu lat corocznie w ostatni weekend czerwca nasza gmina jest organizatorem „Święta Truskawki”. Jest to festyn podsumowujące zbiory tego szlachetnego, delikatnego, ale smacznego owocu. W naszej gminie jest wielu plantatorów truskawek, dlatego też święto to wpisało się w tradycje naszej miejscowości. Dla wielu ludzi prowadzących niewielkie kilku bądź kilkunastoarowe plantacje, zbiory truskawek stanowią ważny zastrzyk finansowy w domowym budżecie, ale są też więksi plantatorzy posiadający kilkuhektarowe plantacje - mówi Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!