PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Trwa dochodzenie ws. skóry rysia z posiadłości ministra Jana Szyszki

Trwa dochodzenie ws. skóry rysia z posiadłości ministra Jana Szyszki Rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju - potwierdził w rozmowie z PAP wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt, fot. Shutterstock

Policja prowadzi dochodzenie ws. wyprawionej skóry rysia, która znajduje się w posiadłości ministra środowiska Jana Szyszki w Tucznie (Zachodniopomorskie) – poinformował w piątek Piotr Łosiewski z Prokuratury Rejonowej w Wałczu. Od 1995 r. rysie są pod ścisłą ochroną na obszarze całej Polski.- Do Prokuratury Rejonowej w Wałczu wpłynęło zawiadomienie od pełnomocnika osoby prywatnej, o tym iż w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie należących do Jana Szyszki, zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową - powiedział prokurator Łosiewski.

Dodał, że prokuratura odebrała zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchała osobę, która zgłosiła tę sprawę. - Ustaliśmy, że informacja dotycząca tego preparatu myśliwskiego pochodziła również z wcześniejszych przekazów medialnych - zaznaczył.

- Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127 a ustęp 1 +Ustawy o ochronie przyrody+ mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody. Prowadzone dochodzenie ma na celu ustalenie czy zostały wypełnione znamiona czynu zabronionego - wyjaśnił prokurator.

- Rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju - potwierdził w rozmowie z PAP wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt. Jak zaznaczył, obecnie nie są prowadzone są żadne szacunki co do liczby osobników występujących w Polsce, ale szacuje się że jest ich ok. 200.

- Rysie są chronione bo są bardzo rzadkim gatunkiem. Pełnią też bardzo ważną rolę w ekosystemie jako drapieżnik ssaków kopytnych, który wpływa w jakiś sposób na ich liczebność. Z tego punktu widzenia ryś jest dla nas bardzo pożyteczny - zaznaczył.

Krzysztof Szmidt pytany przez PAP czy w innych krajach europejskich rysie również podlegają ścisłej ochronie, odpowiedział, że "w krajach Skandynawskich, na Łotwie, w Estonii oraz w zachodniej części Rosji można polować na rysie".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • :D 2017-08-14 14:00:35
  A tak na poważnie, to szukanie tanich sensacji przez pewne środowiska. Tak samo można szukać haka na każdego myśliwego który ma w domu skóry i inne trofea z wilka, Rysia, niedźwiedźia, łosia, kozice górska, i inne które są u nas pod ochroną a można wyjechać na polowanie na te gatunki w innych krajach.
 • :D 2017-08-14 11:39:55
  A z którego Rysia ta skóra? Na Maderze nie są objęte ochroną
 • nika 2017-08-12 15:32:13
  ech, dzięki ministrowi Szyszko wyciąłem ze spokojną głową to co mi przeszkadzało (po wycięciu okazało się że żadne z drzew nie ma zdrowego środka tylko próchno.
  Ja, patrząc z mego punktu widzenia jestem zadowolony.
  Natomiast pozostałe wpadki jak cięcie puszczy - puszcza jest tak daleko ode mnie że mało mnie obchodzi tak jak i tych co mieszkają pod warszawką obchodzę ja i moje problemy na warmii i mazurach.
  Co do skóry z rysia - rozumiem że potwierdzą to badaniami DNA że to ryś to po pierwsze a po drugie żeby nie wyszło że to jakiś podarunek od sąsiadów ze wschodu ;)
 • bolo 2017-08-12 12:44:30
  @chop, może to wynik wojny w PiS gdzie Ziobro i Szyszko należą do konkurujących ze sobą koterii. Dlatego prokurator miał odwagę się tym zająć. A może to Kaczyński postanowił wypowiedzieć wojnę Rydzykowi i związanym z nim osobom jak Szyszko czy nawet Macierewicz. Być może obecny konflikt na linii prezydent-szef MON to wcale nie jest inicjatywa Dudy ale polecenie Kaczyńskiego. Z drugiej strony pozbawienie władzy Szyszki i Macierewicza to byłaby sama korzyść dla Polski. Nawet gdyby to była intryga Kaczyńskiego.
 • vulgarisss 2017-08-11 21:04:52
  Szyszke powinni przemianować na ministra do spraw dewastacji środowiska, ten osobnik najchętniej by wszystko wybił i wyciął ...
 • chop 2017-08-11 16:29:40
  Prokurator(ziobrysta)uzna,że skóra jest z przed 1995 roku.A jak sapnie i nie zechce się podłożyc to duda uniewinni
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!