Dessalegn reprezentuje Afrykę w obradach odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego, bo Etiopia sprawuje w tym roku prezydencję w Unii Afrykańskiej. - Rola Etiopii i osobiście pana premiera w działaniach na rzecz ochrony klimatu, ochrony środowiska jest jedną z kluczowych - powiedział Tusk po czwartkowym spotkaniu z premierem Etiopii.

Szef etiopskiego rządu podkreślał, że jego kraj zdecydował się iść drogą "zielonego wzrostu gospodarczego" i dąży do osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla. Mówił o ogromnym potencjale odnawialnych źródeł energii, w tym hydroelektrowni, energii wiatrowej, słonecznej i geotermalnej. - Chciałbym zaprosić polskich inwestorów, którzy mogliby zainwestować w tego typu energię w moim kraju - powiedział Dessalegn.

Polski premier deklarował, że Etiopia to potencjalnie jeden z najważniejszych partnerów dla Polski na kontynencie afrykańskim. - Jesteśmy, wydaje się, bardzo dobrym potencjalnym partnerem w wielu projektach - ocenił Tusk.

Szef polskiego rządu odniósł się do kontraktu zawartego przez firmę Ursus SA na sprzedaż ciągników do Etiopii. - Potrzeby dotyczące traktorów i innych maszyn rolniczych i nasze możliwości ich produkcji spotykają się. Będziemy wspierać poprzez instrumenty finansowe tę współpracę, tak jak w przypadku pierwszego kontraktu - zadeklarował Tusk.

W podobnym tonie wypowiadał się premier Etiopii. - Będziemy dbać o rozwój dobrego środowiska dla polskich inwestorów, którzy chcieliby inwestować w Etiopii. Etiopia to brama do Afryki - zadeklarował Dessalegn. Podkreślał rolę stabilności makroekonomicznej Etiopii, stabilizacji sytemu politycznego oraz "dywidendy demograficznej" - 70 proc. ludności tego kraju ma poniżej 25. roku życia.

Tusk podziękował za zaproszenie do Etiopii - do wizyty ma pójść w ciągu kilku miesięcy. Hailemariam Dessalegn zaproponował już rozegranie meczu piłkarskiego podczas wizyty polskiej delegacji w jego kraju (obaj premierzy interesują się piłką nożną).

Etiopia staje się ważnym parterem gospodarczym Polski. W tym roku zawarto kontrakty o wartości ok. 100 mln dolarów. Firma Ursus SA (Pol-Mot Holding) podpisała kontrakt na sprzedaż 3 tys. ciągników, opiewający na 90 mln dolarów. W czerwcu 2013 firma Asseco rozpoczęła inwestycję w Addis Abebie: centrum sprzedaży oprogramowania informatycznego w Etiopii.

Spotkanie z premierem Etiopii wpisuje się w realizowany przez polski rząd program "Go Africa", promujący ekspansję polskich firm w Afryce oraz współpracę gospodarczą. W dniach 26-27 listopada 2013 w Łodzi odbędzie się Polsko-Afrykański Kongres Współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!