Udzieloną rolnikom Podlasia po ASF pomoc jako niewystarczającą oceniają nie tylko rolnicy, ale także wojewoda. Przyszła zima – a pomocy ni ma… - słychać od rolników.

Są za to mało obyczajne zachowania i duża determinacja w ich powstrzymaniu.

Tak ostatnią wizytę rolników z 26 listopada 2014 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku relacjonowała PAP:

„Po południu w holu urzędu została rozlana cuchnąca substancja, prawdopodobnie gnojowica, którą ktoś przyniósł w butelce schowanej w foliowej torbie. Jak poinformował Bartosz Kajewski z podlaskiej policji, policjanci zatrzymali w związku z tą sprawą mężczyznę, który został przewieziony na przesłuchanie na komisariat. Policja na miejscu zdarzenia nie dopuściła do wylania całej zawartości butelki. Urząd wojewódzki złożył do policji oficjalne zawiadomienie o zniszczeniu mienia - substancja została wylana na dywan, straty oszacowano na 600 zł.”

Owym mężczyzną jest Marian Zagórny, prezes Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni”, który nadesłał oświadczenie w sprawie wydarzeń. Czytamy w nim, że po zatrzymaniu był wożony od komisariatu do komisariatu i o 4 nad ranem następnego dnia osadzony w więzieniu. Następnego dnia postawiono mu zarzuty:

„O godz.12 przeprowadzono mnie na przesłuchanie i postawiono zarzuty z trybu przyspieszonego z paragrafów jako wybryk chuligański gdzie grozi  kara więzienia bez zawiasów do trzech lat pozbawienia wolności. O godz.13 został złożony wniosek w Sądzie Rejonowym w Białymstoku ul. Mickiewicz 103 a na godz. 14 tego samego dnia moja rozprawa. Zostałem kolejny raz skuty w kajdany, mimo tego, że chodzę o dwóch kulach i tak zostałem przewieziony do Sądu. Przed rozpoczęciem przewodu sądowego wyjaśniłem Wysokiemu Sądowi, że działałem w ramach ustawy o Związkach Zawodowych i ta akcja wylania gnojowicy była częścią Akcji Protestacyjnej, a nie jak wnioskował Prokurator wybryk chuligański. Po wysłuchaniu mojego  wyjaśnienia Sąd nakazał rozkuć mnie i zwolnił z zatrzymania i wyznaczył sprawę sądową w normalnym trybie, to jest na 05.Grudzień 2014r o godz. 12 w Sądzie Rejonowym w Białymstoku ul. Mickiewicza 103.”