PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ubój rytualny a miejsca pracy na wsi

www.portalspozywczy.pl

Autor: portalspozywczy.pl

Dodano: 02-07-2013 13:31

Tagi:

Jeżeli partia Jarosława Kaczyńskiego nie poprze nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, kilkaset tysięcy Polaków straci źródło utrzymania - ostrzegają przedstawiciele branży mięsnej.



Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która dopuszcza ubój religijny będzie głosowana w Sejmie 11 lub 12 lipca br. Komisja rolnictwa zarekomendowała przyjęcie przepisów projektu wraz z poprawkami. Ruch Palikota i PIS zapowiedziały, że nie poprą nowelizacji, z tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie głosowała w dyscyplinie partyjnej. Ludwig Dorn z Solidarnej Polski twierdzi, że Jarosław Kaczyński bardzo chce zablokować nowelizację. Pracownicy ubojni i hodowcy, którzy stracą w wyniku akcji Kaczyńskiego pracę, w dużej części stanowią jego elektorat. Dorn z Solidarnej Polski, która jako jedyna w całości popiera nowelizację ustawy, dodaje, że w klubie PIS jest grupa co najmniej parędziesięciu posłów, która głosowałaby za ustawą, gdyby nie ogłoszenie dyscypliny.

Przez osiem lat aż do stycznia 2013 roku wysokiej jakości polskie mięso z uboju religijnego trafiało na rynki eksportowe. - Eksport wołowiny z uboju religijnego wynosił ponad 200 tys. ton i stanowił 1/3 całości eksportu. Udział eksportu mięsa drobiowego z uboju religijnego w całym eksporcie wynosi 10 proc . W samych tylko 80 ubojniach, spośród których wiele stanie na granicy bankructwa, jeżeli ustawa nie przejdzie, zatrudnienie straci ponad 5 000 osób. Ponadto zagrożonych jest kilkaset tysięcy rolników, którzy zainwestowali w hodowlę bydła i muszą spłacać kredyty wzięte na modernizację - mówi Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada ub.r., że rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Przywrócenie uboju religijnego wymaga nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.

Prowadzenie uboju religijnego jest jednak zgodne z ustawodawstwem unijnym i wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem państw skandynawskich, które takiego mięsa nie eksportują, stosują ubój religijny . Posłowie tych krajów, kierując się odpowiedzialnością za gospodarkę i rynek pracy nigdy nie poparliby blokowania uboju religijnego.

Jarosław Kaczyński i jego partia przekonywali na sobotnim Kongresie, że PIS jest wrażliwy społecznie. - PiS jest wrażliwe społecznie. Nasze środowisko nigdy nie było liberalne wbrew temu co mówią niektórzy. Niewidzialna ręka rynku nie spowoduje wzrostu zatrudnienia w naszym kraju - podkreślił szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

- Ręka, która powoduje utratę pracy i środków do życia wielu tysięcy mieszkańców małych miast i wsi jest widzialna - komentuje Sławomir Izdebski, szef OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych.

Branża mięsna ostrzega, że konsekwencje dla PIS mogą być groźne. Pracownicy ubojni i hodowcy, którzy utracą pracę zapowiadają, że zaangażują się w kampanię negatywną przeciwko PIS. "Groźba jest realna nawet w przypadku, gdy nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, bo już teraz wyraźny jest sygnał, że PIS z Jarosławem Kaczyńskim nie jest wrażliwy i chce posyłać ludzie na bezrobocie, przesądza o losie gospodarstw i przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie Związku Polskie Mięso.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

  • ebi 2013-07-03 11:29:33
    Wracacie mi wiarę w prawdziwego rolnika.
    Całe szczęście że w naszym kraju są jeszcze hodowcy, którym "nie lata" cierpienie zwierząt i którzy nie dali sobie wmówić racji, jak to ładnie Baca56 napisał kilku "ustawionych rzeźników".


  • baca56 2013-07-03 10:59:50
    @seba Skąd wziąłeś te 1000 zł straty na byku?
    W wyniku ostatnich spadków cen tracę jakieś 500 - 600 na ciężkim buhaju.
    Ale teza, że ten spadek cen wynika z zakazu uboju rytualnego jest wzięta z sufitu.
    Zawsze były wahania ceny. Popatrz, co się dzieje ze świnią, z jajkiem, z drobiem - wszędzie to samo, spada opłacalność.
    A w wołowinie to po części zawiniła afera z koniną, po części kryzys i zubożenie (wołowina jest droga), po części import z Ameryki Pd. i szereg innych czynników.
    A jeśli Ci "lata" niepotrzebne cierpienie Twoich zwierząt, to zajmij się lepiej inną działalnością.
    Ubój rytualny jest barbarzyństwem. Nie widzę powodu, żeby respektować czyjeś prymitywne religijne nakazy. Zwłaszcza, ze w Polsce naprawdę chodzi tylko o kilku "ustawionych" w tym interesie rzeźników, którzy robią szum medialny i zadymę.
    Pozdrowienia dla hodowców bydła!
  • fred 2013-07-03 10:59:02
    W sprawach moralnych nie cofnę się a ni na milimetr - NIE dla uboju rytualnego.
  • Michal 2013-07-03 10:56:46
    seba, nie daj się omamiać baronom mięsnym, była dobra koniunktura na świecie,teraz jest słabiej, nie daj sobie wmówić,że to przez ubój, bo tam idzie ułamek całego uboju. Dziwię się,że ci lata czy zwierzę cierpi czy nie, jeśli ci to lata, to jesteś kompletne zero i sam powinieneś poderżnąć sobie gardło, sam jestem hodowcą i nie jest mi to obojętne bo najpierw trzeba być człowiekiem, a nie widzieć tylko mamonę i nieważne że jest z kaźni zwierząt.
  • seba 2013-07-02 22:50:48
    Bo polska to durny naród ciemnogród nami rządzi ja na każdym byku trace ok 1 tys czyli koszt zakupu mam w nosie czy te zwierze cierpi przy zabiciu czy nie koło (...) mi to lata bo to jest zwierze do zjedzenia i tyle może wprowadzmy zakaz polowań co bo jak dewizowcy u nas szczelają to potem sie znajduje poszczałki i jak one się męczą hehe POLSKA TO DURNY KRAJ nieumiejący se rady dać z małymi problemami sprawami zamiast kierować sie interesami to wymyslają debaty i jeszcze jarek sie bedzie wypowiadać nieno rozd ... mnie
  • wierny wyborca 2013-07-02 22:14:17
    Za ubojem 3 X TAK.

    Ludzie śpia pod mostami i jakoś tym się nikt nie przejmuje a tu jest jakaś wielka dyskusja czy zwierze umiera 5 czy 20 sekund dłużej. ŻENADA takie rzeczy tylko w Polsce
  • wykończony hodowca 2013-07-02 22:10:12
    Ci obrońcy zwierząt to tylko za pieniądze lub niezrównoważeni umysłowo ...nasze byki już jadą do Niemiec i Węgier i tam się im podcina gardło...i jak zwykle polak głupi po szkodzie bo kto z tego ma kasę ...ano tak zwany obrońca zwierząt bo dostał pare zaskurniaków i drze jape ...na pewno ma kasę pośrednik Niemiec lub Węgier a my Polacy mamy tylko gówno po tym byku...drzyjcie się dalej a sprawdzi się Przewidywanie Niesiołowskiego że pozostanie nam tylko szczaw...smacznego
  • hodowc 2013-07-02 21:53:28
    czyli że niemcy ,francja i inni to barbarzyńskie kraje prosto z średniowiecza brawo deb... ebi i ana.
  • ana 2013-07-02 18:49:42
    do paweł
    sam jesteś bezmózgiem !!!
    kim jesteś, kim jest człowiek, że wg ciebie ma prawo maltretować zwierzęta, co? bo łatwa kasa ?
    do średniowiecza może byś się eksmitował, znajdź sobie wehikuł czasu???

    tak się składa, że prawie 70% Polaków jest przeciwko to chyba ty tu nie pasujesz!

  • chłop 2013-07-02 18:04:30
    Jakoś od stycznia nikt nie stracił pracy a ceny wołowiny dziwnie stabilne. Farmerzy dalej hodują bydło rzeźne. Pojawiają się nowe rynki zbytu, o które jednak trzeba powalczyć, a nie opierać się na łatwym rynku "rytualnym".
    Geszefciarzom jakby sie nie chce tylka tłustego ruszyć - wola podrzynać gardła.
    No cóż biznes jest biznes. Mocno pragnącym łatwego geszeftu można polecić uprawę maku - jest równie dozwolony jak ubój bez ogłuszenia.