Przedsięwzięcie zakłada kształcenie na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa w specjalności inżynieria procesów wytwarzania olefin. Podpisane w Szczecinie porozumienie ma związek z prowadzoną przez Grupę Azoty Police oraz PDH Polska inwestycją - budową w Policach instalacji do produkcji propylenu. Zakłady potrzebują wysoko wykwalifikowanej kadry, którą ma dostarczyć uczelnia.

- Bliskie relacje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT) to nasz żywotny interes, ponieważ potrzebujemy kadry o gruntownej wiedzy, ale także praktycznym doświadczeniu - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki.

Z kolei dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT prof. Ryszard Kaleńczuk podkreślał, że korzyści dla uczelni są oczywiste. - Uzyskujemy możliwość kształcenia naszych studentów z dostępem do najnowocześniejszych technologii w firmie wiodącej w branży chemicznej - dodał.

Według Wardackiego, z uwagi na obecną strukturę zatrudnienia w Policach, w której istotny udział mają pracownicy udający się niebawem na emeryturę, współpraca z ZUT pomoże obsadzić nie tylko nową instalację, ale także pozyskać pracowników w miejsce odchodzących ludzi.

Wardacki dodał także, że dla studentów, którzy skończą studia zanim ruszy instalacja PDH, znajdą się miejsca pracy w polickiej spółce, które pozwolą nabyć im doświadczenie.

- Liczę także, że niektórzy absolwenci stworzą start-upy, z którymi spółka mogłaby w przyszłości współpracować - powiedział. Jak zapewnił, Grupa Azoty planuje przeznaczyć środki na wsparcie tego typu działalności.

Nowa instalacja pozwoli wytwarzać propylen, który jest obecnie importowany - powiedział wiceprezes spółki PDH Polska dr Artur Więznowski. Przypomniał, że obecnie prowadzone jest studium wykonalności inwestycji rozszerzone o możliwość produkcji polipropylenu. - Na rynku nie ma wystarczającej liczby specjalistów, stąd współpraca z ZUT, która daje możliwość zdobycia odpowiednich kwalifikacji - dodał.

Więznowski wyraził nadzieję, że gdy w 2021 r. ruszy nowa instalacja, będzie miała zespół specjalistów z odpowiednim doświadczeniem.

Osoby, które podejmą studia, mogą liczyć m.in. na stypendia fundowane przez PDH Polska, a po zakończeniu kształcenia także na staże zawodowe czy zatrudnienie. Studia stacjonarne drugiego stopnia rozpoczną się od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 i potrwają trzy semestry. Do 14 lutego br. trwa rekrutacja studentów.