Komisja obliczyła wydatki z Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich, który dofinansowuje inwestycje i działania społeczne. Większość krajów unijnych znacznie gorzej od Polski korzysta z funduszy na rozwój wsi. Na podobnym jak my poziomie, unijne środki wykorzystuje Irlandia, Portugalia, Austria i państwa bałtyckie.

Polska jest głównym beneficjentem środków funduszu PROW. W latach 2007 – 2013 otrzyma 17 proc. całości unijnych pieniędzy.

Suwalszczyzna, Podlasie, a także część gmin województw lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego znalazły się wśród europejskich regionów, które najlepiej potrafią wykorzystać unijnej wsparcie inwestycji na wsi. W ostatnich 3 latach regiony te otrzymały ponad 125 € na głowę mieszkańca – wynika z danych Komisji Europejskiej. Znaczna część funduszy unijnych jest tam przeznaczana na renty strukturalne, premie dla młodego rolnika, dotacje do modernizacji gospodarstw. Obszary Polski wschodniej są regionem rolniczym, stąd tak duża koncentracja środków. Na drugim końcu listy są województwa: śląskie, pomorskie i małopolskie, gdzie dofinansowanie nie przekroczyło 50 € na mieszkańca.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!