Raport dotyczy bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin). IUNG stwierdził, że od maja do końca czerwca suszą nie były zagrożone takie uprawy jak: zboża ozime i jare, kukurydza na ziarno i kiszonkę, rzepak i rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy i drzewa owocowe, truskawki oraz rośliny strączkowe.

- Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych - napisano w komunikacie. Najniższe wartości KBW występowały w badanym okresie w południowych częściach Mazowsza oraz Niziny Śląskiej. Natomiast dodatnie wartości - w Beskidach Środkowych.

Poprawiła się sytuacja w północnej Polsce, gdzie dziesięć dni temu notowano duży deficyt wody.

W maju mało opadów było na Wybrzeżu oraz w szerokim pasie na zachód od Wisły, stanowiły one w tych rejonach 30-60 proc. normy wieloletniej. Natomiast największe opady wystąpiły na Podkarpaciu, na Warmii i Mazurach oraz w zachodniej Polsce, stanowiąc na tych obszarach 100-140 proc. normy wieloletniej.

Temperatura powietrza w maju na terenie Polski była wyższa od normy o 1-2 stopnie Celsjusza, jedynie w okolicach Białegostoku nie przekroczyła średniej. Podobał się artykuł? Podziel się!