Wiosna to nie tylko słoneczna pogoda, ale też roztopy, które odpowiadają za wysoki stan wód. W kilku miejscach stany alarmowe w dorzeczach Wisły i Odry, a także na rzece Przymorza zostały przekroczone, a to oznacza, że trzeba na bieżąco monitorować sytuację.

16 kwietnia stan alarmowy został przekroczony według IMGW:
- w dorzeczu Wisły na 21 stacjach wodowskazowych - maksymalnie we Włodawie na Bugu o 145 cm;
- w dorzeczu Odry na 9 stacjach wodowskazowych - maksymalnie w Korzeńsku na Orlej o 41 cm;
- na jednej stacji wodowskazowej rzek Przymorza w Prosnie na Gubrze o 89 cm.


Aktualnie stan ostrzegawczy przekroczony jest na 35 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 44 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry i na 2 stacjach rzek Przymorza.

Opis sytuacji hydrologicznej

Dorzecze Wisły
Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni zanotowano na Skawie, Rabie, Białej Tarnowskiej i Brdzie oraz lokalnie na górnej Wiśle, Przemszy, Sole, Dunajcu, Wisłoce, Wisłoku i Drwęcy.

Dorzecze Odry
Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni zanotowano na Kłodnicy, Ślęzie i Noteci oraz lokalnie na górnej i dolnej Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej i Warcie. Stan niski zanotowano w ujściowym odcinku Odry oraz lokalnie na Strzegomce, Kaczawie i Warcie.

Rzeki Przymorza
Stan wody w rzekach Przymorza układa się głównie w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni zanotowano na Redze, Słupi, Nogacie i lokalnie na Łynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!