PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Uratowany przez leśników wilk odzyskał już wolność

Uratowany przez leśników wilk odzyskał już wolność Fot. bircza.krosno.lasy.gov.pl

W lasach w okolicy Arłamowa w nadleśnictwie Bircza na Pogórzu Przemyskim w sobotę wypuszczono na wolność wilka, którego dzień wcześniej wydobyto ze studni. Basior przez ponad dobę dochodził do sił w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.- W czwartek miejscowego leśniczego oraz funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej dobiegło dochodzące spod ziemi głośne skamlenie. Wkrótce okazało się, że skamli basior. Wilk wpadł do starej, nieczynnej, wyschniętej studni i nie mógł się stamtąd samodzielnie wydobyć - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.

Niedługo potem, po konsultacji z lekarzem weterynarii, leśnicy dostarczyli zwierzęciu wodę oraz pożywienie.

- Ze względu na zapadające ciemności wydobycie basiora przełożono na piątkowy poranek. Prowadzenie takiej akcji w nocy byłoby niebezpieczne zarówno dla wilka, jak i dla ludzi. Przez noc wilk zjadł trzy kilogramy mięsa drobiowego oraz wypił kilka litrów wody - przypomniał rzecznik.

Przed wydobyciem basior został uśpiony. Już na powierzchni zbadał go lekarz weterynarii. Stwierdzono u niego odwodnienie; nie wiadomo jak długo przebywał w studni. W związku z tym zadecydowano, że zwierzę trafi do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

W akcji ratunkowej oprócz leśników uczestniczyli także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, strażnicy graniczni oraz weterynarze.

W przemyskim ośrodku zwierzę szybko odzyskało pełnię siły. - Basiora w sobotę wypuszczono na wolność w lasach, gdzie dotąd przebywał. Wilk ma kilka lat; waży 40-45 kg - zauważył Marszałek.

Dodał, że "jego powrót szczególnie ucieszył miejscowego leśniczego, który wilka obserwuje od kilku lat".

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje ponad 400 wilków; ponad połowa polskiej populacji tego drapieżnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Zed 2016-10-27 14:42:39
  W przypadku owiec tylko wilk syty....
 • ja 2016-09-05 19:17:51
  Basior odzyskał pełnię sił. Teraz będzie zagryzał cielęta i barany. :D Odkąd żyję, to nie widziałem żeby cielę szło na pastwisko z krowami. Zazwyczaj siedzi sobie w oborze i głośno ryczy (później się przyzwyczaja i siedzi cicho). W ten sposób wilk jest syty i cielę całe.
 • Tomasz234 2016-09-04 13:57:53
  To dobrze będzie rolnikom cielaki zagryzał
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!