Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w Złotym Potoku (powiat częstochowski) zanotowano w ostatnich dniach przekroczenie dopuszczalnego stężenia ozonu o 2-4 proc.

Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie ozonu są ludzie starsi i dzieci. Gaz jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Zagraża też osobom wykonującym intensywny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu.

Wojewoda śląski wraz ze specjalistami z dziedziny medycyny, meteorologii i ochrony środowiska apeluje do mieszkańców regionu o nieużywanie w najbliższych dniach samochodu. Zaleca też, aby nie przebywać długo na otwartej przestrzeni, szczególnie kiedy wykonuje się intensywny wysiłek fizyczny.

Przyczyną wysokiego stężenia ozonu jest obecność w powietrzu substancji tworzących ten gaz, takich jak tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory. Powstawaniu gazu sprzyja upalna pogoda. Według synoptyków, w najbliższych dniach w woj. śląskim będą się utrzymywały wysokie temperatury. Poprawić sytuację mogą opady deszczu.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!