Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że tej nocy wiatr będzie tak silny, że może niszczyć domy, zrywać z nich dachy, przewracać słupy energetyczne a nawet wyrywać drzewa z korzeniami. Jakby tego było mało, będzie padał deszcz lub śnieg, możliwe są nawet zamiecie. Rozpuszczona breja może zamarzać na drogach. Będzie bardzo niebezpiecznie.

IMiGW przewiduje we poniedziałek wieczorem i w nocy oraz we wtorek przez cały dzień silny i porywisty wiatr północno-zachodni. Jednocześnie ostrzega przed opadami przelotnego śniegu. Lokalnie, zwłaszcza na terenach podgórskich i w górach, opady będę dość intensywne, a wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Instytut ostrzega, iż silny wiatr może spowodować zniszczenia zabudowań, zrywanie dachów i linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami oraz utrudnienia komunikacyjne.

Pogoda załamała się już w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dramatyczna sytuacja jest na drogach wojewódzkich i powiatowych.
W powiatach zawierciańskim, myszkowskim i jędrzejowskim w ostatnich godzinach doszło do kilkudziesięciu kolizji. Policja apeluje o bardzo ostrożną jazdę.

Trudne warunki jazdy są w Karkonoszach. Drogę do Jakuszyc blokują tiry, które nie mogą dojechać do granicy z Czechami. Jazdę utrudnia padający śnieg, widoczność ogranicza zamieć.

Porywy wiatru o prędkości do 85 km/h spodziewane są na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w województwie łódzkim. Na Śląsku w nocy będzie wiał silny i porywisty wiatr o prędkości dochodzącej w porywach do 80 km/h. W Beskidach może osiągać nawet 100 km/h. Synoptycy ostrzegają też, że nad Pomorzem w nocy przejdzie wichura. W strefie brzegowej wiatr może osiągać prędkość nawet do 100 km/h.

Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia i życia, należy unikać stawania pod wysokimi drzewami, masztami i innymi wysokimi obiektami. Nie wolno parkować samochodu tam, gdzie mogą oberwać się gałęzie drzew. Należy przebywać z dala od trakcji tramwajowych i kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia. Pozamykać drzwi, okna mieszkań, domów, budynków gospodarczych. Zabezpieczyć lekkie przedmioty na parapetach i balkonach (m.in. doniczki, stoliki, krzesełka). Nie wybierać się w drogę, jeśli nie jest to konieczne; nie dotykać i samodzielnie nie sprawdzać zerwanych przewodów elektrycznych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!