PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W Bieszczadach trwają leśne sianokosy

W Bieszczadach trwają leśne sianokosy Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 27-06-2017 14:29

Tagi:

W Bieszczadach rozpoczęły się leśne sianokosy. Wykoszonych zostanie przeszło 1,5 tys. ha śródleśnych łąk. Leśnicy przygotowują m.in. zimową paszę dla ponad 400 bieszczadzkich żubrów."Głównym celem sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik dodał, że "w nadleśnictwach górskich leśnicy przygotowują też karmę na zimę dla ponad 400 żubrów żyjących w dwóch odizolowanych od siebie populacjach".

- Z przeznaczeniem na zimową paszę dla tych zwierząt trawę skoszono już na 300 hektarach łąk w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany. Leśnicy w tym roku zamierzają przygotować ponad 100 tzw. balotów, czyli specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką. Karmę uzupełnia się poprzez zakupy stosownie do potrzeb, jakie zaistnieją zimą - zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Marszałek zaznaczył, że w kolejnych tygodniach skoszonych zostanie ponad 400 ha łąk, na których gniazdują derkacze - ptaki ściśle chronione, które zakończyły już lęgi.

Oprócz siana na zimę leśnicy zabezpieczą również około 150 ton tzw. karmy soczystej, m.in. buraków, kukurydzy i marchwi oraz około 30 ton owsa i karmy w granulacie, która pozwala na podawanie zwierzynie m.in. szczepionek i lekarstw.

Marszałek zwrócił uwagę, że "gdyby zima okazała się długa oraz wyjątkowo mroźna i śnieżna, karma będzie uzupełniana na bieżąco poprzez zakupy potrzebnych produktów".

W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 400 żubrów. Po kilku wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do linii hodowlanej białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry linii górskiej na wolności żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubr jest ssakiem z rodziny pustorożców. Długość ciała wynosi 2,5-3,5 m, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, waga do 1000 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • rolnik69 2017-06-29 10:24:53
  Droga redakcjo koszenie łąk na derkacza zaczyna się od 1.08-30.09.
 • memo 2017-06-28 14:17:51
  Bez przesady, czy @MM lubujesz się w szukaniu igły w całym? Twoim zdaniem z jakiej wsi jest to zdjęcie, cwaniaczku?
 • MM 2017-06-28 11:40:17
  Napisane o Bieszczadach a zdjęcie z Beskidu Niskiego i to w dodatku stare bo jeszcze przed remontem cerkwi
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!