Niektóre owoce i warzywa są nawet tańsze niż rok temu. Np. o prawie połowę mniej zapłacimy za jabłka. Są one sprzedawane w cenie od 1,20 zł do 1,66 zł za kilogram, to jest ponad 1 zł mniej niż w ub. roku. Najwyższe ceny osiągają odmiany Gala, Lobo i Golden Delicius. W klasie ekstra, cena kilograma oscyluje wokół 2 zł.

Nadal tanie są gruszki, kilogram tych owoców w ofercie hurtowej kosztuje 2,5 zł.

Tańsze niż przed rokiem są suszone gruszki, jabłka i śliwki, które wykorzystuje się do przygotowania świątecznego kompotu. Za suszone jabłka w plasterkach trzeba zapłacić od 15 do 17 zł za kilogram, suszone gruszki 7-10 zł za kg, gruszki w ćwiartkach są droższe. Suszone śliwki kosztują od 7 do 12 zł. Drożej kosztują owoce wydrylowane.

O 20 proc. tańsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku są mandarynki w hurcie. Kosztują one od 3,50 do 4,50 za kilogram, pomarańcze zaś  3,00-4,50 zł/kg i są o 5 proc. droższe niż przed rokiem. Cytryny sprzedawane są średnio po 3,50 zł za kilogram, czyli o 4 proc. taniej.

Rodzynki na rynku w Broniszach oferowane są już od 9,00 zł za kilogram, jednak za te najwyższej jakości trzeba już zapłacić nawet 18,00 zł/kg. Mak kosztuje  od 7 do 9 zł za kilogram. Korzeń chrzanu - od 6 zł za kg. Litr oleju rzepakowego (konfekcjonowanego po 200 ml) tłoczonego według dawnych receptur jest po 20 zł.

Od kilku tygodni nie zmieniają się ceny warzyw. Cebula biała (36 groszy za kilogram) kosztuje 3 razy taniej niż w 2010 roku. 40 proc. taniej kosztuje kapusta kwaszona, która jest po 2,2 zł za kilogram, a 10 proc. mniej kosztują ogórki kwaszone (3,75 zł/kg). Tyle samo co rok wcześniej kosztują jaja fermowe - od 40 do 60 groszy za sztukę, jaja z chowu ekologicznego od 0,90 do 1,10 zł/szt.

Jak zwykle w okresie przedświątecznym sklepy zwiększają zakupy ryb. Według dystrybutora na Rynku Hurtowym w Broniszach Huberta Cieślaka, w grudniu najchętniej kupowane są śledzie, karpie, pstrągi i sandacze. Ceny karpi są zbliżone do ubiegłorocznych. Karpie świeże-patroszone (w lodzie) sprzedawane są po 15,60 zł/kg, Śledzie matiasy średnio po 13 zł/kg, czyli o 1 zł drożej niż w grudniu zeszłego roku.

Jest też zainteresowanie zakupem innych ryb słodkowodnych. Cena pstrągów świeżych w ofercie hurtowej wynosi 18,5 zł za kilogram, sandacze są po 32 zł/kg, a okonie po 16 zł/kg.

Specjaliści podkreślają, że spożycie ryb charakteryzuje się znaczną sezonowością. Najwięcej ryb zjadamy w grudniu - ponad 1,1 kg na osobę. Spożycie ryb słodkowodnych w grudniu to połowa ogólnego spożycia tych ryb w ciągu całego roku.

W sumie konsumpcja ryb w Polsce wynosi statystycznie 13 kg na jednego mieszkańca. Prawie 3/4 stanowią ryby morskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!