- Na jasielskim Zielonym Rynku każdy winiarz będzie prezentował swoje produkty oraz region, z którego pochodzi. Będą tam też stoiska z akcesoriami i sprzętem potrzebnym do uprawy winorośli oraz wytwarzania win - powiedziała Wawro.

Podkreśliła, że organizowane po raz ósmy Międzynarodowe Dni Wina są okazją do promocji wina oraz miasta.

- Nie wolno zapominać o roli Jasła w najnowszej historii polskiego winiarstwa. Właśnie tutaj w 1984 roku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce. Założył ją Roman Myśliwiec - przypomniała sekretarz stowarzyszenia winiarzy.

W trakcie dwudniowej imprezy odbędą się m.in. warsztaty winiarskie, degustacja win, koncerty zespołów muzycznych. Tradycyjne jasielskie Dni Wina rozpocznie barwny korowód uczestników, który w sobotę przejdzie ulicami miasta.

- Każdy będzie miał możliwość porozmawiania z winiarzami i np. dowiedzieć się, dlaczego jedno wino jest lepsze, a inne gorsze, jak można je degustować, jak trzymać kieliszek - podkreśliła Wawro.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. samorząd Jasła i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Stowarzyszenia skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winnic, z tego na Podkarpaciu ok. 150.

Podkarpackie winnice liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!