Jasnogórskie dożynki to tradycyjnie jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w tym sanktuarium. Podczas uroczystej sumy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w ludowe stroje delegacje rolników z całej Polski. W zeszłym roku na uroczystości przybyło ok. 80 tys. wiernych, uczestniczyli w nich prezydent RP i marszałek Sejmu.

We wtorek wystosowane przez duszpasterza rolników biskupa elbląskiego Jana Styrnę zaproszenie na tegoroczne obchody święta, opublikowało biuro prasowe Jasnej Góry. "Przybądźmy do Matki Powołania Rolniczego, Pani Jasnogórskiej, niosąc wieńce żniwne z sercami pełnymi wdzięczności za plony ziemi - owoc trudu rolniczego" - napisał bp Styrna.

"Z Maryją w rolniczym trudzie i powołaniu będziemy świętować jubileusz 25-lecia Krajowego Duszpasterstwa Rolników i jubileusz 20-lecia beatyfikacji (...) Karoliny Kózkówny. (...) Będziemy powierzać Bogu wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II, apostolską posługę Ojca Świętego Benedykta XVI, Kościół Chrystusowy, naszą Ojczyznę, sprawy wsi, nasze rodziny i nas samych" - zapowiedział duszpasterz rolników.

Zaznaczył, że obchody dożynek rozpoczną się na Jasnej Górze już w sobotę wieczorem. Mszę w bazylice - wraz z homilią - odprawi wówczas bp Edward Janiak z Wrocławia. Potem rozpocznie się Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył będzie metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Po rozważaniach drogi krzyżowej na klasztornych wałach do rana potrwa czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej.

W niedzielę przedpołudniową mszę z błogosławieństwem wieńców poprzedzą modlitwy przed ołtarzem na wałach Jasnej Góry z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel, a także uroczystości 25-lecia Krajowego Duszpasterstwa Rolników. Podczas transmitowanej przez telewizję uroczystej sumy, której przewodniczył będzie abp Nycz, homilię wygłosi bp Styrna.

Jasnogórskim dożynkom towarzyszy krajowa wystawa rolnicza, która odbywa się przy wiodących spod Jasnej Góry do centrum miasta Alejach Najświętszej Marii Panny. Otwierana w sobotę rano ekspozycja przygotowywana jest na samym deptaku oraz na terenie liceum im. H. Sienkiewicza. W sobotę do Częstochowy docierają też pieszo wierni zmierzający na dożynki z ogólnopolską pielgrzymką rolników.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!