PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W poniedziałek ma dojść do eskalacji protestu rolników w Bydgoszczy

W poniedziałek ma dojść do eskalacji protestu rolników w Bydgoszczy

W poniedziałek nastąpi eskalacja protestu rolników, którzy okupują salę konferencyjną Urzędu Wojewódzkiego - zapowiedział w piątek lider akcji, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Regionu Bydgoskiego Antoni Kuś.



- Rada Krajowa NSZZ RI +Solidarność+, która w piątek obradowała w Warszawie, zdecydowała o przekształceniu się w komitet protestacyjny i przystąpieniu do protestu rolników z regionu kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek Rada Krajowa NSZZ RI +Solidarność+ już jako komitet protestacyjny zbierze się w Bydgoszczy i wraz prowadzącymi okupację zdecyduje o eskalacji protestu - powiedział Kuś.

Szef bydgoskich struktur NSZZ RI "Solidarność" nie wykluczył, że protest może się rozszerzyć poza województwo kujawsko-pomorskie.

Zaznaczył, że w protest zaangażowane są: Komitet Protestacyjny Polski Północnej, NSZZ RI "Solidarność" Regionu Bydgoskiego, Samoobrona i Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, a poparcia udzielili: Solidarność 80 i Region Bydgoski NSZZ "Solidarność".

Na czele protestu, wraz z Kusiem, stoi rolnik, minister w rządzie PiS Wojciech Mojzesowicz, wiceprezes PJN.

Okupacja sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego trwa od poniedziałku (19 marca). Rolnicy prowadzą protest rotacyjnie. Utworzono osiem sześcioosobowych zespołów, które zmieniają się co sześć godzin.

Protestujący domagają od rządu pomocy dla poszkodowanych przez mrozy. Rolnicy oczekują przede wszystkim jednorazowego (tylko w br.) zwiększenia o połowę puli taniego paliwa rolniczego na terenach dotkniętych klęską, a także dopłat do nowych zasiewów (1000 zł na hektar), które trzeba wykonać w miejsce ozimin zniszczonych przez mróz. Oczekują też rezygnacji z planów podwyższania wieku emerytalnego kobiet na wsi i obniżenia o 10 proc. dopłat obszarowych dla większych gospodarstw.

W piątek wieczorem protestujących odwiedził lider PJN, europoseł Paweł Kowal, który powiedział, że przyjechał ich wesprzeć i dodać otuchy. Wówczas obecnych było około 30 rolników.

- Wystąpię do ministra Sawickiego i poproszę o szczegółowe informację, w jakich okolicznościach wycofał się z dotacji krajowych. Obiecuję zadręczać ministra pytaniami, dlaczego rząd, którego częścią jest partia przyznająca się do tradycji ruchu ludowego, nie jest w stanie zadbać o dotacje dla rolnictwa, żeby polskie rolnictwo dzisiaj i w przyszłości było konkurencyjne - mówił Kowal Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

  • Chłop Kujawski 2013-02-01 16:01:05
    Tu w Bydgoszcz się zaczeło i dlaczego nie trwa idea łączenia a nie dzielenia my zaprosiliśmy wszystkie województwa do Bydgoszczy a teraz Szczecin z Kosmalą na czele wszystkie propozycje neguje co jest grane chyba wielka polityka a nie chłopska ziemia
  • rolnik z łodzkiego 2012-03-27 00:05:08
    rolnik, czemu maja zlikwidowac dopłaty ? jezeli by tak było to ile ziemi by lezało odłogiem bo gospodarstwa ktore sa nastawione na produkcje roslina nie pobuduja sobie obory z dnia na dzien itp , jezeli dopłaty znikna to moim zdaniem bedzie inna cena surowców rolnych
  • arszczecin 2012-03-26 23:49:57
    rolnik, szanuj innych. powiem ci myk jaki mnie spotkał. 100-120 krów mlecznych kilka lat temu, prawie 1 000 000 mleka, budynki ubezpieczone od ognia, słoma i siano ok 2-3 tyś bell zebranych,zwiezionych na plac i ... kończyłem je ładować na strych, nie ubezpieczone, bo wymóg ubezpieczyćiela, pod dachem, za kilka dni miałem zrobić polisę. podpalili mi 2 budynki ( na górze siano słoma w 2 warstwach ) na dole krowy w uwięziowej oborze i cielętnik wolnostanowiskowy. spaliły się budynki, słoma, siano, spaliła sie jedna krowa- za bud. agencja wzieła kasiorę , za krowę ja 4000 zł - kupiłem ją jakoś z pół roku szybciej za 1250 erło. siano i słoma bez $. ale myk był taki straty w produkcji mleka wyniosły 460 000-500 000 l x1,2 zł/l co jest najlepsze kilka dni po pożarze dojechało 24 sztuki po wycieleniach.do ilości sprzedanego mleka dzień przed pożarem doszedłem dopiero po 7 miesiącach, krowy nie dojone "normalnie" były tylko 3 dni, potem żywienie dój, obsługa wróciło do normy a mleka nie było.
    i nie mogłem ubezpieczyć się od spadku produkcji, nikt nie chciał.
    co jest najlepsze, wpadł powiatowy sztab kryzysowy, pyta sie jak może pomóc. załatwcie agregat prądotwórczy , trzeba krowy gdzieś wydoić. oni na to NIE MAMY, ale widzimy że pan sobie dobrze radzi.
    druga rzecz: po 4-5 godzinach od zauważenia ognia wpada polycja- jechali wcześniej ale pjanego rowerzystę zatrzymali, ogień juz nie był taki straszny, sąsiedzi nie chcieli mówić tego co wcześniej, że to napewno ten podpalił, już nie bali sie o swoje domy. i ta policja pierwszą rzeczą która robi pyta się o ..... ubezpieczenie słomy!!!! drugie co sie panu spaliło ile krów. ja w szoku, gdzie sa krowy to ja nie wiem, spuszczone gdzieś lataja po łąkach wkoło wsi. polycja: pan pojedzie z nami na komendę spisać protokół. TERAZ ZARAZ. tłuki drukarskie. w dniu mojego największego kataklizmu oni mnie na komendzie trzymali 2-3 godz.
    Nie otzrymałem żadnej pomocy, oprócz sąsiadów z mojej rodzinnej miejscowości którzy przez te kilka dnia doili moje krowy , pożar był w sąsiedniej, popegerowskiej.
    jedynym DATKIEM jaki otrzymałem był gruz, śmieci, belki z gwoździami w oborniku- z zarządzenia pana przewodniczącego akcji gasniczej, wójta gminy, który te palące się śmieci rozkazał wrzucić do obornika.
    BYŁEM UBEZPIECZONY, gówno dostałem
    z innej beczki, ile płacą za mleko o was??
  • rolnik 2012-03-26 11:00:08
    nie jestem ściemniaczem mam również 80krów mlecznych i nie czatuje na kasę z Unii,ha mam 240 reszta to kukurydza i łąki, mi chodzi tylko o to, że każdy odpowiada za swoje postępowanie np nie ubezpieczenie upraw,tak czytam i się dziwie a co wy zrobicie jak dopłaty zlikwidują, a w końcu zlikwidują, powierzchnia moja nie wzięła się z sufitu tylko z ciężkiej pracy,powodzenia bo świat idzie na przód
  • uki 2012-03-25 20:58:54
    jaś ma racje nie kazdy ma 145 ha i park maszynowy sponsorowany z unii masz tyle ha i nie ubezpieczyłeś to pewnie jakis sciemniacz jestes co kase z unii ciągnie
  • Jaś 2012-03-25 16:01:41
    Rolnik, dobrze że Ciebie stać - przy 145 ha, nic dziwnego, nie każdy ma tak fajnie. Dziwię się, że nie ubezpieczyłeś. Gorzej mają ci, których na ubezpieczenie nie stać, i na przesianie też. Pewnie że ryzyko zawsze jest, każdy musi je ponosić. Szkoda tylko, że ubezpieczyć się nie ma za co, a i przesiać nie bardzo. Dlatego dobrze, że ktoś się o to upomina. to nie są słowa puszczane na wiatr, miejmy nadzieję. Warunki gospodarowania są jakie są - to nie jest niedopatrzenie czyjeś, że nie ma ubezpieczenia, ale kwestia stworzenia warunków do gospodarowania i ubezpieczania się. Albo pomoc, jak nie wyszło.
    Praca polityka to także mówienie o rzeczach, które nie każdy widzi. Warto posłuchać. To tak samo ważne, jak plomba (dobrze założona, bo i tu i tu bywają fuszerki).
    W Twojej wypowiedzi pobrzmiewa takie hasło z minionej epoki: Robotnicy do fabryk, studenci do nauki, chłopi do pługa! Czasami warto głowę podnieść i się rozejrzeć, także poza własne hektary. Ścielesz nie tylko sobie, i nie zawsze śpisz tak, jak sobie pościeliłeś. Zależysz od wielu, oni od Ciebie też czasem.
    Przewoźnik wzrost ceny paliwa odbije na kosztach usługi. Ty też?
  • Rolnik do Jaś 2012-03-25 14:05:20
    Jaś co ty opowiadasz, po prostu prawda jest taka, że jak sobie pościelisz tak masz, mi wymarzło wszystko co zimowe 45ha rzepaku,100ha pszenicy i zboże nie było od przymrozku ubezpieczonem ale to ja go nie ubezpieczyłem i to moja wina, więc nie latam po pikietach,paliwo - a co mają powiedzieć przewoźnicy oni ani grosza nie mają zwrotu,jeżeli chłop jest na Vat to po zwroce tych ok 90gr do litra ma paliwo na czysto po ok 3.50 netto więc o co chodzi, a wkurza mnie to że ludzie, którzy to organizują i tak wiedzą, że mało można zrobić ale robią szum żeby zaistnieć jako obrońcy ludu, dla nich często ciemnego ludu.Ja też jestem rolnikiem z Kujaw i chciał bym, żeby postulaty się spełniły 1000 do ha to bym 145 tysięcy dostał kto by nie chciał, ale tak nie będzie więc przesiewam pola a nie politykuje pozdro dla rolników, a i dentysta nie zbija kapitału tylko bierze wynagrodzenie za PRACE a nie słowa puszczane na wiatr!
  • Jaś 2012-03-25 13:42:22
    Rolnik, a co Ty masz do kapitału politycznego? Tak samo dobry, jak każdy inny - byle nie kradziony i nie sprzeniewierzony, jak niektórych partii. Do dentysty też nie chodzisz, bo ten zbija kapitał zawodowy, jak Ci plombę zrobi?
  • jarki 2012-03-25 08:30:16
    a jak ktoś ubezpiecza wiosną od gradu i ognia