PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W powiecie łosickim na Mazowszu szczególne środki ostrożności w związku z ASF

Kontrole hodowli i transportu świń zapowiedziano w piątkowym komunikacie wojewody mazowieckiego w związku z dwoma przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Na Mazowszu szczególne środki ostrożności obowiązują w powiecie łosickim.Urząd wojewody przypomniał, że powiat łosicki, decyzją Komisji Europejskiej, został objęty tzw. obszarem zakażonym. Oznacza to, że wieprzowina pochodząca z tego obszaru nie może być eksportowana do krajów UE oraz nie może być przedmiotem handlu wewnątrzwspólnotowego.

W piątek odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zarekomendował służbom stały monitoring sytuacji.

W komunikacie wojewody napisano, ze na terenie powiatu łosickiego - zgodnie z rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii - obowiązują od 20 lutego 2014 r. dodatkowe środki ostrożności.

"Zakazuje się m.in.: prowadzenia targów, wystaw, pokazów trzody chlewnej, urządzania polowań oraz odłowów bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto świnie transportowane do rzeźni muszą mieć wystawione świadectwa zdrowia. Każdy przypadek padnięcia świni należy zgłosić niezwłocznie do powiatowego lekarza weterynarii" - czytamy.

Dodano, że wyznaczone zostaną miejsca do kontroli samochodów przewożących trzodę chlewną oraz do ich ewentualnej dezynfekcji w przypadku wystąpienia ognisk choroby na Mazowszu. "Dokonana zostanie również ponowna ocena dostępności materiałów służących do neutralizacji wirusa (m.in. mat dezynfekcyjnych), w razie potrzeby zostaną one uzupełnione" - czytamy.

Ponadto, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadzi szkolenia m.in. dla funkcjonariuszy komend powiatowych policji w Łosicach, Siedlcach i Sokołowa Podlaskiego.

Urząd przypomniał, że od otrzymania pod koniec czerwca 2013 r. informacji o ASF na Białorusi, inspekcja weterynaryjna na Mazowszu przebadała w 2013 r. 839, a w 2014 r. 198 świń i dzików. Przeszkolono także ok. 400 lekarzy weterynarii, 100 członków kół łowieckich oraz policjantów i pracowników inspekcji transportu drogowego. Służby weterynaryjne sprawdziły m.in. stan magazynów epizootycznych, rzeźnie i zakłady utylizacji. Inspekcja prowadzi wzmożone kontrole samochodów przewożących trzodę chlewną.

W Polsce wykryto dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików, pierwszy stwierdzono w poniedziałek u dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie), a drugi we wtorek u dzika znalezionego w odległości ok. 15 km od pierwszego.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. ASF jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • vanillla 2014-02-24 22:33:54
  Rolnicy sami się organizują, a oprócz tego kilka firm paszowych, zrzeszenia i związki hodowców. Wiemy już o 12 autokarach z województwa mazowieckiego. Wyjeżdżamy o 7:00. 26.02.2014 Jesteśmy wściekli i zdesperowani. Podłączamy się pod protest z kujawsko-pomorskiego, bo nie dostaliśmy zgody Warszawy na protest. Będziemy mieli swoje transparenty, niech wszyscy się dowiedzą o naszych problemach, bo mamy dość Ukrainy w telewizji
 • ela 2014-02-23 19:21:26
  To niech teraz ten sam rząd, który wprowadził te rozporządzenia, te świnie nakarmi. Bo my niby skąd mamy wziąć na to środki... Domagam się dymisji ministra rolnictwa
 • f 2014-02-23 15:04:22
  No ale dzik w ciągu nocy robi około 50 km tak więc powinien już dojść dom niemiec albo i dalej lub wrócić na Ukrainę i do afryki
 • s 2014-02-23 14:52:57
  Trzeba dmuchać na zimno bo posadki sa kruche
 • hodowca z pow łosickiego 2014-02-23 14:52:33
  mam do sprzedania na koniec lutego 400 szt tuczników i tak co 3 tygodnie,koledzy jeszcze więcej mamy po 200,300,800,1000 samych loch to są tysiące tuczników miesięcznie i co teraz Niemcy na pewno zadbają o swoich hodowców bo nasi tylko by piepszyli o pedałach związkach homosiów itd -banda złodzieji
 • łosice -hodowcy trzody 2014-02-23 14:40:55
  przecież u nas nic nie znaleziono w powiecie łosickim,tylko za białymstokiem ok 200 km od łosic po co ten debilny szum, ten dzik był podrzucony .jesteśmy za wykopaniem na zbity pysk powiatowego lek vet z łosic pierdołę bogusława kuśmierczyka .polska jednak to chory kraj,-kupa pojebów
 • gospodarz 2014-02-22 08:20:59
  to jest bliska podlaskiego i tam już może być zaraza a możliwe że jest więc srodki ostrożności wskazane
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!