Jak powiedziała PAP dr Magdalena Bartoszewicz z Parku Narodowego "Ujście Warty", o tym, że powrót zimy raczej nam nie grozi, świadczy m.in. liczba gęsi.

"Ujście Warty jest miejscem ich jesiennych i wiosennych koncentracji. Monitoring tych ptaków wykazał, że na terenie parku jest teraz ok. 24 tys. gęsi polarnych" - poinformowała. Jak wyjaśniła, u progu wiosny ptaki te zatrzymują się na tym obszarze w drodze na północ Europy i Azji, gdzie przeprowadzą lęgi.

W parku nie brakuje innych ptaków błotnych i wodnych. Dość liczne są cyraneczki, świstuny, płaskonosy, krakwy, czernice oraz rożeńce i ohary, które koncentrują się w duże stada.

Ornitologicznymi zwiastunami wiosny są także perkozy rdzawoszyje, skowronki, wodniki i kanie rude. Wiele ptaków rodzimych gatunków - np. gęgawy - łączy się w pary i szuka miejsc na gniazda, podobnie jest w przypadku żurawi. Kruki i bieliki już wysiadują jaja.

O tym, że w przyrodzie wiosna już trwa, świadczą pierwsze latające nietoperze, tkające pajęczyny pająki i pojawiające się w słoneczne dni motyle cytrynki i inne owady. Wiosnę widać również w świecie roślin.

Magdalena Mądrawska z zespołu ds. edukacji Parku zaprasza do spacerów po "Ujściu Warty". "Można to czynić samemu lub wybrać się na wycieczkę wraz z przewodnikiem z parku. Wszystkich chętnych już teraz zapraszamy w ostatnią niedzielę marca na taką eskapadę, która będzie zarazem otwarciem sezonu turystycznego" - powiedziała.

Szczegóły dotyczące wycieczek można znaleźć na stronie internetowej www.pnujsciewarty.gov.pl

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!