PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W warmińsko-mazurskim wybrano najlepsze produkty i potrawy regionalne

W warmińsko-mazurskim wybrano najlepsze produkty i potrawy regionalne

Autor: PAP

Dodano: 26-08-2014 11:03

Roladki rybne w sosie musztardowym i królik w czerwonej kapuście z chrzanowym puree - to najlepsze regionalne potrawy, wybrane w konkursie kulinarnym "Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy". Finał odbył się w niedzielę w Lidzbarku Warmińskim.W niedzielnym finale uczestniczyli zwycięzcy lokalnych konkursów kulinarnych, promujących tradycyjne potrawy regionu i żywność naturalną. Główną nagrodę w kategorii firm gastronomicznych otrzymała potrawa pod nazwą "szlachetny królik w asyście czerwonej kapusty z nutą cynamonu oraz chrzanowym puree", przygotowana przez restaurację Krys-stan z Olsztyna. Wśród kucharzy amatorów zwyciężył Klub "Praktyczna Pani" z Tolkmicka - dzięki roladkom rybnym w musztardowym sosie.

Przyznano również nagrody za najlepsze produkty regionalne. Puchar marszałka województwa za produkt pochodzenia zwierzęcego otrzymał schab wędzony z ziołami z Masarni Warmińskiej we wsi Gady pod Dywitami. W kategorii produktów pochodzenia roślinnego zwyciężył sorbet miód-malina z pracowni cukierniczej Magdaleny Kroczek z Olsztyna. Za najlepszy napój regionalny uznano natomiast buzę z Warzelni Warmińskiej. To słodkawy, musujący i bezalkoholowy napój, produkowany z jęczmienia, pszenicy lub gryki. Pochodzi z Bałkanów, ale jeszcze w połowie ub. wieku wytwarzany był domowym sposobem na Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Organizatorzy tegorocznego konkursu zachęcali uczestników do popularyzowania potraw i produktów z jabłek, co może - jak podkreślali - pomóc sadownikom, których dotknęło rosyjskie embargo na te owoce. Uznanie jurorów zdobył zwłaszcza "słodki smakołyk - ser z jabłek", który otrzymał jedną z nagród. "W takich serach możemy przerobić tony jabłek. W starych książkach kucharskich jest napisane, że sery jabłkowe zachowują trwałość nawet przez kilka lat" - zapewniał przewodniczący jury i znawca kuchni staropolskiej Grzegorz Russak.

Popularne jeszcze w XIX w. w Polsce i na Litwie sery z jabłek miały podobną technikę wytwarzania jak tradycyjne sery z mleka. Wydrążone z pestek jabłka z dodatkiem wody wkładano w garnku do gorącego piekarnika, a potem smażono jak powidła z miodem i cynamonem. Gdy masa była odpowiednio gęsta, przekładano ją do chusty, aby odciekła reszta wody. Następnie umieszczano taki produkt na kilka dni w specjalnej prasie.

Organizowany od dziewięciu lat konkurs "Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy" ma pomóc zachować i upowszechnić dziedzictwo kulinarne tego regionu. Surowce stosowane do przygotowywania potraw są wytworzone przez lokalnych producentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!