PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W ZM Viola znaleziono przeterminowane produkty

W ZM Viola znaleziono przeterminowane produkty

Kontrolerzy Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) znaleźli przeterminowane produkty w magazynach Zakładów Mięsnych Viola w Lnianie (woj. kujawsko-pomorskie). Zakład wstrzymał produkcję, ale zaprzecza, by dodawał przeterminowane mięso do swoich wyrobów.Proceder, mający polegać na dodawaniu w zakładach Viola wycofanego ze sklepów, przeterminowanego mięsa do świeżych wyrobów, nagłośniono w programie TVN "Uwaga!". Występujące w programie anonimowe osoby, związane z zakładem, utrzymywały, że jest to od lat stała praktyka w przetwórni z Lniana.

Jak poinformował w piątek zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, w dniu emisji reportażu telewizyjnego została przeprowadzona doraźna kontrola w zakładach mięsnych w Lnianie. Wykazała ona "w części", że w firmie praktykowano zamrażanie wyrobów gotowych, które mogły pochodzić ze zwrotów ze sklepów.

- Dla części wykrytych przez inspektorów produktów termin przydatności do spożycia upłynął, mimo to nadal znajdowały się na terenie zakładu w części nieprzeznaczonej dla odpadów - podkreślił Jażdżewski w opublikowanym komunikacie.

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa na terenie zakładów, polegającego na niewłaściwym gospodarowaniu przeterminowanym towarem, powiadomiono Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy. Śledztwo w tej sprawie będzie prowadzić prokuratura w Świeciu, ale jak poinformowali jej pracownicy, decyzje o ewentualnych zarzutach zapadną po zakończeniu pracy przez biegłych.

Przeprowadzeniem kompleksowej kontroli zakładów zajmie się Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy. Polecono mu także sprawdzenie, czy nie doszło do zaniedbań lub nieprawidłowości podczas sprawowania nadzoru nad produkcją przez służby weterynaryjne.

Efekty dziennikarskiego śledztwa zaniepokoiły także wojskowe służby weterynaryjne, gdyż armia zawarła z firmą z Lniana umowę na dostawy w 2013 r. mięsa i wędlin do 25 jednostek wojskowych w kraju. - Decyzją szefa służby weterynaryjnej wstrzymano we wszystkich jednostkach wojskowych zamawianie nowych partii żywności w tej firmie do czasu wyjaśnienia wątpliwości - powiedział PAP rzecznik MON Jacek Sońta.

Na polecenie resortu obrony zarzuty wobec producenta mają zbadać Wojskowy Inspektor Weterynaryjny (WIW) i Departament Kontroli MON. - Kontrola trwa, a WIW polecił wstrzymać wydawanie produktów i zabezpieczyć środki spożywcze w magazynach - poinformował Sońta.

Zarząd zakładów z Lniana opublikował komunikat, w którym stanowczo odrzuca zarzuty pod adresem firmy. Podkreślono w nim, że zakłady "nie dodawały i nie dodają do swoich produktów wędlin i mięsa wycofywanych z obrotu".

"Jednocześnie oświadczamy, że zostały podjęte działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji w oparciu o prawdziwe fakty, które jednoznacznie wskażą na przestrzeganie procedur oraz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego produkowanej przez nas żywności. Ponadto opublikujemy wyniki kontroli przeprowadzonej przez Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 7.03., które według naszej oceny nie potwierdziły stosowania powyższych praktyk" - zadeklarował prezes firmy Krzysztof Męciński, który podpisał się pod oświadczeniem.

Firma deklaruje, że "fakty i dokumenty" potwierdzające bezzasadność zarzutów przedstawionych w telewizyjnym reportażu zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Firma wstrzymała produkcję, a z nieoficjalnych źródeł wynika, że także wycofuje ze sklepów niektóre partie swoich produktów.

Historia Zakładów Mięsnych Viola sięga 1983 roku. Firma znajduje się miejscowości Lniano, na północy województwa kujawsko-pomorskiego, na obrzeżach Borów Tucholskich. Zakład zajmuje się produkcją wędlin wieprzowych i drobiowych oraz elementów wieprzowych i mięs kulinarnych. Zakłady podkreślają, że stosują system kontroli jakości HACCP oraz zintegrowany system zarządzania ISO 9001 a także spełniają warunki międzynarodowych norm branżowych. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • synek 2013-03-11 17:56:07
  Prawda jest okrutna.
 • kazimiera44 2013-03-11 17:45:59
  Od 1983 roku istnieje firma,ciekawe od którego roku dokonują tych paskudnych oszustw, przecież ci ludzie też mają dzieci i nawet ręka im nie zadrży przed takim podłym oszustwem, człowiek człowiekowi wilkiem, to zabójcy, jedzenie starego przeterminowanego jedzenia to chyba jest szkodliwe co?. Przez lata praktykowali takie świństwo wobec ludzi, szok
 • jarki 2013-03-10 22:16:33
  ja tam juniorom nie współczuję bo przetwórcy zarabiają krocie to prawda
  według mnie to główną pijawką są pośrednicy to po prostu OSZUŚCI żyjący z rolnika
 • milli 2013-03-10 18:46:00
  Legenda jednej z firm z woj śląskiego produkującej flaczki mówi że ten przysłowiowy pierwszy flaczek krąży jeszcze pomiędzy odbiorcami i firmą obchodzącą w tym roku jubileusz 20 lecia.
  Smacznego
 • kissmy... 2013-03-10 13:28:27
  juniorzy jakoś musieli sobie radzić z konkurencją, ale nie należy wyłącznie współczuć, cała konkurencja powinna zostać przetrzebiona, przetwórcy przechwytują potężną nadwyżkę od rolników (co widać w sklepach), ale okazuje się, że potężne marże im nie wystarczają i zapewne zapłaci za to konsument nie zaś nieuczciwe zakłady
 • jarki 2013-03-09 22:08:02
  dawno temu sprzedawałem tam świnie to był piękny zakład ale sytuacja się zmieniła (jeszcze przed śmiercią seniora) problemów było sporoooo
  życzę im jak najlepiej, ten proceder to niestety NORMALKA w tym nienormalnym kraju
 • ukasz 2013-03-09 16:50:19
  do tej pory ludzie to jedli i zyli powinni obnizyc cene to jeszcze by ktos to kupił
 • Poruszony 2013-03-09 15:44:05
  Temat zastępczy zrobiony na zamówienie rządu ,aby odwrócic uwagę od dziadostwa w służbie zdrowia,
  nieprawidłowości przy budowie autostrad ,pazernej walki koalicjantów o stołki,marnej perspektywy
  PROW-u na lata 2013-2020.To co mnie przeraża w tym rządzie,to kompletny brak odpowiedzialności,haos
  i brak wizji na przyszłośc.Takich dyletantów jeszcze nie było,ale niebawem podziękujemy Wam w wyborach.
 • Baqu4u 2013-03-09 15:43:45
  W reportażu Panie ekspedientki pracujące w sklepach mięsnych wyraźnie powiedziały że wszyscy producenci przyjmują zwroty " Takie czasy" TVN powinien zrobić reportaż również w innych zakładach i wtedy ocenić całą branżę. Ja tam Violi nie bronię ale dziennikarz troszkę przesadził.
 • ekojajo 2013-03-09 14:12:12
  Nie wierze TVN i programowi Uwaga to prowokatorzy !!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!