Akcja protestacyjna została zaplanowana na 30 marca 2010 roku w Warszawie. Rolnicy spotkają się o godzinie 11.

Spotkamy się z rolnikami na ul. Emilii Plater w Warszawie i stamtąd przejdziemy pod siedzibę Kampanii Piwowarskiej oraz pod gmach Ministerstwa Rolnictwa – powiedział senator Jerzy Chróścikowski, szef rolniczej Solidarności.

Kampania Piwowarska mieści się w budynku przy zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej.

Chcemy zwrócić uwagę Polaków na fakt, że piją piwo bez polskiego chmielu – powiedział senator Chróścikowski.

Europejskiej państwa, w tym Niemcy, dbają o producentów chmielu – kontynuuje Chróścikowski – za kilogram szyszek chmielowych Niemcy płacą 10 euro, a u nas, nie tak dawno rolnicy dostawali 3 euro, a obecnie niecałe euro.

Do naszej akcji protestacyjnej wybraliśmy Kampanię Piwowarską, jako przedstawiciela branży – mówił senator – nie jesteśmy w stanie być wszędzie, czyli pod innymi firmami.

Stan zapaści, który od dłuższego czasu dotyka większość rynków rolnych, powoduje brak opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach rodzinnych – napisano w komunikacie.

Chróścikowski powiedział portalowi farmer.pl, że niepokoi go, ale także rolników brak bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Coraz więcej importujemy mięsa i innych produktów, mamy nadwyżkę w produkcji zbóż, bo nie jest ono przerabiane na paszę i skarmiane – powiedział senator. To nie zrozumiałe, że sprowadzamy cukier – kontynuował.

Bardzo trudna sytuacja, która dotknęła już kolejny rok z rzędu rynki rolne w szczególności chmielu, żywca wieprzowego, zbóż, mleka, skrobi ziemniaczanej, tytoniu oraz owoców wymaga podjęcia przez Rząd natychmiastowych działań i wprowadzenia mechanizmów, zmierzających do zahamowania tych niekorzystnych zjawisk – uważa Solidarność RI.

Obecna sytuacja – czytamy w komunikacie - sprawiła, że polscy rolnicy a w szczególności producenci chmielu znaleźli się w dramatycznym położeniu nie mogąc go sprzedać i nie mając pewności czy będą mogli wznowić produkcję.

Nie do przyjęcia przez NSZZ RI „Solidarność” jest przedstawiona przez Ministra Skarbu Państwa koncepcja dotycząca prywatyzacji rynków hurtowych i przemysłu rolno spożywczego jak również proponowane rozwiązania dotyczące obrotu ziemią z Zasobów Rolnych Skarbu Państwa.

Dramatyczna sytuacja zmusza Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” do podjęcia akcji protestacyjnej jako ostrzegawczej, licząc na to że Rząd RP podejmie skuteczne działania które zapobiegną dalszej eskalacji protestów – brzmi komunikat.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!