Tylko mróz mógłby przynieść zmiany w cennikach. Towaru mnóstwo, gorzej z popytem. Drożeją tylko nieliczne warzywa, tak jak pietruszka czy brukselka. I oczywiście te, z gatunku ciepłolubnych. Rekordzistami są pomidory, które zaledwie w ciągu tygodnia zdrożały blisko o 1,5 złotego za kilogram. Teraz spółdzielnie ogrodnicze płacą za pomidory spod osłon prawie 5 złotych.

Ale to już ostatnie krajowe dostawy tych warzyw. Podobnie jest z ogórkami. Tu również spore podwyżki. Kilogram jest wyceniany na 5 złotych 25 groszy. To dużo powyżej poziomu sprzed roku.

Uprawy stają się bardziej kosztowne, więc na nasz rynek coraz śmielej wkracza import. Mimo, że temperatura za oknem jest jak najbardziej do zaakceptowania, to jednak krótsze dni wymagają doświetlania roślin. Stąd bardziej opłacalne jest sprowadzanie sałaty czy rzodkiewki z zachodu Europy.

W spółdzielniach ogrodniczych sezon na kapustę trwa nadal. Biała utrzymuje się na tych samych, niskich poziomach już od kilku tygodni. Tanieje włoska. W ciagu tygodnia to spadek prawie o 30 groszy za kilogram. Drożeje czerwona i pekińska.

CENY KAPUSTY - Spółdzielnie ogrodnicze
biała 0,17 – 0,25 zł/kg
włoska 0,75 – 1,00 zł/szt.
czerwona 0,40 – 0,50 zł/kg
pekińska 0,63 – 1,36 zł/kg wg IER

Coraz droższy jest też pasternak, który do przygotowywania mrożonek używany jest zamiennie z pietruszką. To głównie za sprawą jej coraz wyższych cen.

CENY SKUPU zł/kg - ZAKŁADY PRZETWÓRCZE
pietruszka 0,70
pasternak 0,33 – 0,40
cebula obierana 0,73 – 0,85
seler 0,55 – 0,65
marchew na kostkę 0,22 – 0,30 wg IER

W ostatnich dniach zakłady przetwórcze płaciły za kilogram pietruszki 70 groszy. Tymczasem pasternak jest nawet o połowe tańszy. Sporo skupowanej jest cebuli, selerów i marchwi.

Źródło: Agrobiznes/Małgorzata Motecha-Pastuszko

Podobał się artykuł? Podziel się!