Jak poinformował PAP rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Paweł Frysztak, ok. godz. 17 w środę nad Radomiem przeszła nawałnica. Wiał silny wiatr, padał ulewny deszcz, grzmiało i błyskało się. "Z jednego z budynków mieszkalnych wichura zerwała dach, który wraz z murowanym kominem spadł na boczną ulicę i przygniótł stojące tam dwa samochody. Nikt z przebywających w środku mieszkańców domu nie ucierpiał" - powiedział Frysztak.

Jak przewidują synoptycy, w Lubuskiem w nocy ze środy na czwartek i w czwartek wiatr może w porywach osiągać prędkość do 80 km/h.

CZK ostrzega, że wichura może powodować uszkodzenia linii energetycznych oraz utrudnienia komunikacyjne.

Na Mazowszu silnego wiatru można spodziewać się od czwartkowego popołudnia do piątku, do godz. 10. Średnia prędkość wiatru ma wynieść 30-40 km /h, w porywach - 70-80 km/h.

Wichura może uszkodzić budynki i dachy, łamać gałęzie i drzewa. Należy się także liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi. Stopień zagrożenia został określony jako pierwszy.

Wojewoda przypomina, by nie stawać pod wysokimi drzewami, masztami i innymi wysokimi obiektami, nie przebywać w miejscach i nie parkować samochodów tam, gdzie istnieje zagrożenie obrywania się gałęzi drzew, przebywać z dala od trakcji tramwajowych i kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia oraz nie dotykać i samodzielnie nie sprawdzać zerwanych przewodów elektrycznych, nie wybierać się w drogę, jeśli nie jest to konieczne, pozamykać drzwi i okna mieszkań, domów i budynków gospodarczych, zabezpieczyć lekkie przedmioty na parapetach i balkonach.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!