Termin spotkania nie jest jeszcze znany, ale prawdopodobnie szczyt odbędzie się na przełomie kwietnia i maja - dodał. W czwartek prezydent Lech Kaczyński powołał 16-osobowę Radę. Jak wyjaśnił Ardanowski, gremium to będzie zajmowało się analizą bieżącej sytuacji wsi i rolnictwa, analizą aktów prawnych, a także wypracowaniem strategii rozwoju rolnictwa i terenów wiejskich.

Doradca prezydenta zaznaczył, że w skład Rady wchodzą osoby o różnych poglądach politycznych, a także różnych doświadczeniach zawodowych. Podczas pierwszego, czwartkowego spotkania organizacyjnego wszyscy określili, jakimi problemami chcieliby się zajmować i jakie sprawy uważają za najważniejsze dla wsi.

Według Ardanowskiego, w pierwszej kolejności Rada będzie dyskutowała na temat problemów edukacji na wsi, zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich, bezrobocia na wsi. Niewykluczone, że w późniejszym czasie Rada przedstawi propozycje legislacyjne dotyczące wsi i rolnictwa.

Minister rolnictwa Marek Sawicki, proszony o ocenę inicjatywy powołania Rady, powiedział: "przyjąłem powołanie Rady z zadowoleniem". Sawicki zauważył, że prezydent nawiązał do "dobrej tradycji" swojego poprzednika prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, choć jak dodał, "tamta rada była zdecydowanie liczniejsza". "Wierzę w to, że Rada zechce nawiązać szczerą, uczciwą współpracę z resortem rolnictwa" - powiedział minister. Dodał, że resort jest do dyspozycji Rady. Jeżeli będzie ona potrzebowała informacji czy materiałów, "będziemy Radzie służyli i ją wspierali" - dodał.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!