PRZEGLĄD PRASY: Na wniosek Polski Rada Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa dyskutowała na temat szybkiego podniesienia kwot mlecznych. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz argumentował, że obecna sytuacja na światowym rynku produktów mleczarskich, czyli wzrost cen napędzany rosnącym popytem, uzasadnia taki krok. Bez zwiększenia kwot europejski sektor mleczarski straci szansę czerpania korzyści z tej sytuacji, a możliwości eksportowe zostaną wykorzystane przez naszych konkurentów z krajów trzecich.

Za szybkim zwiększeniem kwot mlecznych opowiedziały się delegacje większości krajów Unii. Część państw członkowskich, która może stanowić mniejszość blokującą ewentualną decyzję, zaznaczyła, że należy poczekać z dyskusją na raport Komisji Europejskiej na temat sektora mleka. Oczekiwany on jest w końcu 2007 roku. Komisarz Fischer Boel zaapelowała o rozwagę i ostrożność przed zbyt szybką decyzją o podniesieniu kwot. Nie wykluczyła jednak, że po analizie, taka propozycja zostanie przedstawiona.

Jak podaje Ogólnopolska Giełda Kwot Mlecznych ceny w Polsce kwot rosną. Obecnie w woj. zachodniopomorskim są najwyższe w kraju, wynoszą 80 gr. za kilogram (w lipcu było to 40 gr.). W woj. pomorskim od kwietnia kształtują się na takim samym poziomie, czyli 60 gr. za kilogram. Najbardziej opłaca się kupować kwoty w woj. podkarpackim i małopolskim, gdyż tam są najtańsze, kilogram kosztuje 30 gr.

Źródło: Głos Koszaliński

Podobał się artykuł? Podziel się!