Doradca zawodowy Młodzieżowego Biura Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach Alina Kwiatkowska powiedziała, że od kilku tygodni jest zastój w ofertach, wiele osób znalazło pracę przed wakacjami.

Według Kwiatkowskiej zainteresowanie pracą wakacyjną jest bardzo duże, szczególnie wśród niepełnoletnich. Oferta OHP skierowana jest do osób w wieku 16-25 lat, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby niepełnoletnie, bo nie mogą one wykonywać ciężkich prac i pracować w pełnym wymiarze, muszą mieć pozwolenie od rodziców.

Jak powiedział rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Rafał Szwed, jest trochę ofert pracy sezonowej, ale liczba ta jest niewystarczająca. Z jego obserwacji wynika, że ofert jest o 40-50 proc. mniej, niż w roku ubiegłym. Oferty, które można znaleźć w MUP dotyczą pracy m.in. w rolnictwie i przetwórstwie. Pracowników poszukują przede wszystkim pracodawcy z regionu, czasem zdarzają się ogłoszenia spoza województwa.

Przemysław Kowalczyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach powiedział, że większość ofert zagranicznej pracy sezonowej pojawiła się już w lutym. Była oferta wyjazdu do Wielkiej Brytanii do zbioru kwiatów, i do Danii - do zbioru owoców i warzyw oraz ich pakowania, a także dla kierowców samochodów dostawczych i traktorów. Obecnie poszukiwane są osoby chętne do pracy przy pakowaniu oraz sortowaniu owoców i warzyw w Holandii.

Kowalczyk zaznaczył, że zagraniczni pracodawcy oferują pracę sezonową na dłuższy okres - na sześć miesięcy - gdyż dłuższy jest tam sezon. Według niego w tym roku nieco mniej jest ofert z Hiszpanii i Cypru.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy na koniec maja w regionie było ponad 82 tys. bezrobotnych, stopa bezrobocia osiągnęła 15,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!