"Koniec z przedstawianiem wsi jako balastu naszej gospodarki. To jest zobowiązanie mojego rządu. Niech nikt więcej nie traktuje polskiego rolnictwa jako negatywnego problemu" - mówił Tusk.

Premier zaznaczył, że program rządu dla wsi opiera się na pięciu filarach. Pierwszy z nich to - jak mówił - aktywna polityka wobec Komisji Europejskiej. "Zdecydowanie opowiadamy się za utrzymaniem uproszczonego systemu dopłat rolniczych jako fundamentu wspólnej polityki rolnej" - podkreślił.

Drugi filar - zaznaczył - to usprawnienie pracy, a w niektórych przypadkach także reforma instytucji rządowych obsługujących rolnictwo.

Rząd Tuska będzie też dążył do tego, by produkcja żywności odbywała się "w zgodzie ze środowiskiem naturalnym", bo - jak mówił premier - rola rolnictwa wobec środowiska jest "służebna".

"Czwarty filar to wykorzystanie możliwości rolnictwa do poprawy bilansu energetycznego - uprawa roślin energetycznych, wykorzystywanie odpadów komunalnych do wytwarzania bioenergii, biogazu, biopaliw" - mówił Tusk. Dodał, że to nie tylko będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne, ale też odpowiada zaleceniom Unii Europejskiej.

Ostatni filar - zaznaczył - to dążenie do poprawy dochodowości produkcji rolniczej, a także reformy w zakresie zabezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego rolników i osób zatrudnionych w rolnictwie.

"Reforma systemu ubezpieczeń rolniczych dokonywać się będzie z poszanowaniem zasad dialogu społecznego, z udziałem organizacji społecznych i zawodowych rolników" - zapowiedział Tusk.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!