"Zmiana terminu wynika z przyczyn protokolarnych. Na jutro przewidziana jest uroczystość związana z dymisją rządu" - czytamy w komunikacie resortu.

Komisarz Ciolos poinformował ministra rolnictwa Marka Sawickiego w środę rano o przełożeniu terminu przyjazdu do Polski i zapewnił go, że wizyta odbędzie się w "najbliższym możliwym terminie po powołaniu nowego rządu" - podało resort rolnictwa.

Unijny komisarz ds. rolnictwa miał przybyć do Warszawy w środę wieczorem, by rozmawiać o skutkach rosyjskiego embarga na unijne produkty żywnościowe. W czwartek zaplanowane było spotkanie z ministrem rolnictwa, a także parlamentarzystami i przedstawicielami rolników.

Polska jest niezadowolona z oferty, jaką do tej pory przedstawiła KE, by wesprzeć poszkodowanych w wyniku rosyjskich restrykcji. Na rekompensaty przeznaczono 125 mln euro. Zdaniem Sawickiego ta kwota jest za mała, a komisarz powinien uruchomić pieniądze z rezerwy kryzysowej. Szef resortu rolnictwa na początku tygodnia wysłał do Ciolosa list w tej sprawie.

W ocenie polskiego ministra dotychczas złożone wnioski już wyczerpują środki przeznaczone na rekompensaty dla rolników z powodu rosyjskiego embarga.

Do poniedziałku do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło 16,3 tys. powiadomień o zamiarze wycofania produktów z rynku, za co rolnicy otrzymają rekompensaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!