PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wnioski o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej

Wnioski o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej Fot. Shutterstock

Hajnowska policja skierowała do sądu wnioski o ukaranie 17 osób, obwinionych w związku z blokowaniem ciężkiego sprzętu do wycinki w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o wydarzenia z 8 czerwca w Czerlonce. W ocenie policji, doszło tam do naruszenia spokoju i porządku.Protest w Czerlonce, jeden z kilku zorganizowanych w ostatnich tygodniach w Puszczy Białowieskiej przez Greenpeace i Fundację Dzika Polska, polegał na blokowaniu przez aktywistów tzw. harvesterów - ciężkich maszyn używanych do wycinki drzew.

Gdy akcja się rozpoczęła, na miejscu pojawiła się straż leśna, która poprosiła też o pomoc policję. Ta interweniowała wobec osób protestujących na ziemi, które uniemożliwiały wyjazd harvesterów. Wobec przynajmniej kilku osób funkcjonariusze użyli siły fizycznej, by je odciągnąć od maszyn do wycinki. Kilkanaście osób zostało wylegitymowanych.

Jak poinformowała we wtorek Irena Kuptel, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, do miejscowego sądu policja skierowała siedemnaście wniosków o ukaranie osób, które 8 czerwca w Czerlonce "poprzez blokowanie sprzętu do prac leśnych zakłócały spokój i porządek publiczny".

To zarzut z Kodeksu wykroczeń. W art. 51 par. 1 jest zapis o tym, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Wśród osób, którym przedstawiono zarzuty, jest m.in. działacz Fundacji Dzika Polska Adam Bohdan. W przesłanym mediom oświadczeniu napisał, że nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu.

Uważa, że jego działalność w Puszczy Białowieskiej "miała charakter wyższej konieczności". Zapewnia, że domagał się egzekwowania prawa, czyli obowiązującego zakazu wycinania ponadstuletnich drzew, a takie zapisy - jak oświadczył - są w obowiązującym planie zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, planów urządzenia lasu oraz dokumentów związanych z zarządzaniem obiektem Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO Puszcza Białowieska.

- Fakt naruszenia prawa potwierdza postępowanie prowadzone przez Komisję Europejską - oświadczył Adam Bohdan.

Irena Kuptel dodała, iż wobec 37 innych osób postępowania są w toku. - Prowadzone są czynności wyjaśniające - powiedziała.

Poinformowała również, że wpłynęły też do komendy w Hajnówce dwa zawiadomienia związane z blokowaniem sprzętu do wycinki drzew (chodzi o akcje ekologów w Czerlonce i leśniczówce Postołowo). W obu tych przypadkach policja wyjaśnia, czy doszło tam do popełnienia przestępstw z Kodeksu karnego: chodzi o zmuszanie do określonego zachowania oraz wtargnięcie na prywatny teren.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • rolnik z Ligi ochrony przyrody 2017-06-28 11:43:37
  Galileusza zmuszono o odwołania poglądów za popieranie teorii heliocentrycznej. Giordano Bruno za to samo został spalony. Dzisiaj walczy się z Ekologami , ku uciesze wyżej piszącej gawiedzi...
 • Ciekawe kto ma czas blokować prace leśne w dzień powszedni 2017-06-27 19:37:04
  Masz rację kolego !!! Po 10.000zł na domy dziecka niech zapłacą i odechce się świrowania a do uczciwej pracy się wezmą.
 • Młody Rolnik Mich 2017-06-27 15:05:07
  I Bardzo dobrze.

  łapać i zamykac tych popie** ekoidiotów.

  W żuciu nie zasadzili jednego drzewa, nie mają nawet metra kwadratowego ziemi z reguły, ba często bredzą cos o globalnym ociepleniu spowodowanych przez cywilizacje, BA! nawet czesto nie wiedzą na czym polega fotosynteza! A teraz doczepiaja sie do lesników za wycinkę, a do hodowców za hodowle futerkowych i innych.

  Jak im pozwolimy to będą gryźć mocniej.

  Czas z tym skończyć!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!