Doroczne regionalne święto plonów z udziałem samorządowych władz województwa odbędzie się w ostatnią niedzielę wakacji, 29 sierpnia. Rozpocznie się od wielkiego koncertu orkiestr dętych na miejskim stadionie. Grać będą Młodzieżowo-Dziecięca Orkiestra Dęta z Dobrzynia nad Wisłą i Orkiestra Reprezentacyjna Powiatu Lipnowskiego. Punktualnie o 11 na stadionie rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji osób pracujących na roli, a po niej uformuje się korowód dożynkowy, który przejdzie ulicami na główny plac miasta. Tu odbędzie się najbardziej oficjalna część wydarzenia, z ceremonią przekazania gospodarzowi województwa bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów i przemówieniami najważniejszych gości. Wyróżniający się rolnicy i pracownicy instytucji działających na rzecz rolnictwa otrzymają odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa.

Podczas uroczystości nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, nagrody odbiorą też laureaci konkursu Rolnik Powiatu Lipnowskiego 2010.

Oprawą święta będą występy artystyczne. Zobaczymy i usłyszymy między innymi kapelę ze Skrzypkowa w powiecie toruńskim, zespół Wichowiaki oraz Kapelę Kamińskich z Osieka nad Wisłą. Wieczorem na scenie pod gołym niebem zagra rockowy zespół Kombi, a potem rozpocznie się zabawa dożynkowa.

Jan i Barbara Falgowscy, starosta i starościna tegorocznych dożynek wojewódzkich, gospodarują na 40 hektarach w Gołąbkach w gminie Wielgie. Specjalizują się w produkcji mlecznej i hodowli opasów. Pan Jan Falgowski łączy pracę w gospodarstwie z zaangażowaniem na rzecz społeczności lokalnej oraz aktywnością w środowisku hodowców. Jest między innymi przewodniczącym Rady Sołeckiej w Witkowie oraz wiceprezesem Krajowej Federacji Hodowców Bydła.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!